16 Ağustos
#12439963

Bellona Ürün Teslim Sorunu!

Bellona Ankara İstanbul yolu mağazasından ürün aldım. Öncelikle şunu net söylemek isterim ürün aldıysanız tüm ürünün tam olarak teslim tarihini sözleşmeye mutlaka yazdırın ve bu yazan tarih sizin konuşup anlaştığınız tarih olduğunu kontrol edin.
Sonra birçok bahane dinlersiniz hatta siz hatalı olursunuz çünkü onlar size bu bilgiyi vermiştir siz algılamamışsınızdır. Benim gibi sonra telefonda sürekli sinir harbi yaşarsınız.

Ufuk Ufuk 838 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ufuk06 Eylül

    Size yaşadıklarımı aktarım ki siz yaşamayın. 20 Temmuz Mobilya siparişi verdik. Renk farklı secim nedeni ile özel üretime giriyor hemen veremeyiz depoda mevcut değil 4-5 hafta sonra dendi. Daha sonra hiç kimse hiçbir şekilde bilgi ve ilgi göstermedi ürünler gelmeyince aradık ki aslında 2 ay falan demeye başladılar. Ben o gün 2 ay duysaydım o mağazadan direk çıkardım çünkü yeni taşındığım evde salon ve yemek takımım yok misafir çağıramıyorum oturmaya yerim yok salon bomboş Sonra kavga tartışma ( müşteri sorunlu ama kendileri işlerinde çok iyiler! ) 6 hafta sanırım eşyaların bir kısmı geldi. Bilin ne oldu koltuklar hatalı renk geldi. Hata olmuş ama. Tamam yenisini getirin yok yeniden üretim süreci olacakmış. Kardeşim hata sizin değil mi düzeltmek için bir caba gösterin diyoruz elimizden bir şey gelmez diyorlar. Yapabileceğiniz bir şey yok beklemek zorundaymışız. Tüm özet bu zaten nasıl olsa bir şey yapamazsınız biz ne dersek onu yapına getiriyorlar. Bugün 45 günü geçti sandalyelerim nerede diyorum 3 hafta diyorlar. Masa ile sehpalarımı niye getirmediniz hala diyorum onlar burda gönderebiliriz diyorlar niye göndermediniz bu zamana kadar diyorum cevap yok. Hatalı gelen ürünleri değiştirdim onların ne zaman geleceğini kimse söylemiyor bile. Gülerek dalga geçerek cevap veriyorlar o kadar yüzsüzleştiler yani. Bellona ya gitmeden önce iyi düşünün siz bilirsiniz.

  • Bellona Temsilcisi21 Ağustos

    Sayın İlgili, Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, Bellona Müşteri Hizmetleri Not:Değerli Tüketicimiz; markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 444 33 99 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak yada www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz

  • Bellona Temsilcisi16 Ağustos

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 444 33 99 numaralı iletişim hattımıza yada www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, Bellona Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları