Bellona Teslim Edilmeyen Ürün

Ali Ali02 Kasım 2020 12:35

Ağustos 2020 tarihinde Bellona Koçlar Şaşmaz Bayisinden parasını peşin ödeyerek koltuk takımı aldım. 8-9 Hafta süre istediler. 8 Hafta 18 Ekimde bitti. Bu sefer 9 hafta dediler. 28 Ekimde 9. Haftada bitti. Ürün hâlâ üretimde deniyor. Firmaya güvenerek yeni bir eve taşındım ve eski mobilyalarımı sattım. Şu an 4 kişilik aile olarak bir eski kanepenin üzerinde tabiri caizse tutuyoruz. Mazeret pandemi hastalık bile insan aldatmak için kullanılıyor. Paran ile rezil olmak bu olsa gerek. Aldığıma ve Bellona firmasının kapısından geçtiğime bin pişmanım. Buradan hükümet yetkililerinden rica ediyorum. Pandemi bahane edilerek insanlara yalan söyleniyor. Lütfen bu duruma el atın. Mobilyam hala üretimde gözüküyor. Mobilyamın teslim edilmesini istiyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Bellona Logo Bellona 06 Kasım 2020 13:52

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, bellona Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz, markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 99 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak ya da www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

Bellona Logo Bellona 02 Kasım 2020 12:38

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 99 numaralı iletişim hattımıza ya da www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, Bellona Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler