Toplam çözüm sayısı
..
Bellona ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Gamze'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız boş yıldız

Yeni karşılaştırma

ile

Bellona Soft Selection Pro 5 Yatakta Terleme Sorunu

23158görüntüleme
Gamze
Gamze 02 Şubat 11:44
Çözüldü Çözüldü
Gamze'nin Teşekkür Mesajı
“Gamze hanımla görüştüm teşekkürler”
Bellona Soft Selection Pro 5 Yatakta Terleme Sorunu
Bellona Soft Selection Pro 5 Yatakta Terleme Sorunu

03.12.2020 tarihinde Bellona / Çiğli Özbatılılar mobilyadan Vergo model Başlık + vergo model Baza + Soft Selection Pro 5 model yatak ve microfiber yorgan ve poly cotton nevresim takımı aldım. 04.12.2020 tarihinde yatak + baza + başlık teslim edildi. Yorgan ve nevresim setini ise aynı hafta içerisinde teslim aldım. Soft Selection Pro 5 model yatakta terleme sorunu yaşadım. Süreçle ilgili bayiyi bilgilendirdiğimde Bellona müşteri hizmetlerini arayarak şikayet kaydı oluşturmam gerektiğini aksi durumda işlem yapılamayacağını aktardılar. 04.01.2021 tarihinde şikayet kaydı oluşturdum. Ancak servis gelip herhangi bir işlem gerçekleştirmedi ve telefonla bilgi verildi. Sonraki süreçte 07.01.2021, tarihinde ikinci şikayet kaydını oluşturdum. O tarihten beri her hafta arayıp şikayet kaydı oluşturmama rağmen hiçbir şekilde geri dönüş alamadım. Bu süreçte, servis kaydı şartı arandığı için memnuniyetsizlikten kaynaklı iade sürecini de başlatamadım. Her hafta arayıp şikayet kaydı oluşturmak istememe rağmen sadece 1 tane bu işlem için şikayet kaydı oluşturulmuş gözüküyor. 02.02.2021 tarihi itibari ile 5 adet şikayet kaydım olması gerekirken mevcutta sadece 1 adet var. Hiçbir şekilde ilgilenmiyorlar.

Bellona Logo
Bellona02 Şubat 11:45

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 99 numaralı iletişim hattımıza ya da www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, Bellona Müşteri Hizmetleri

Gamze
Gamze05 Şubat 12:16

Merhaba, Firma müşteri hizmetleri telefonla ulaştı ancak hala sorun çözülmedi. Sistemden aramaları gördüklerini aktarsalar bile hala aksiyon alınmamış olması üzücü. Bellona'yı asal tavsiye etmeyeceğim çevreme.

Bellona Logo
Bellona10 Şubat 17:40

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, bellona Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz, markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 99 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak ya da www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

Gamze
Gamze06 Ekim 17:14

Gamze hanımla görüştüm teşekkürler

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile