Bellona  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Bilal'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

Bellona Sipariş Ve Teslimat Sıkıntısı!

1.396görüntüleme
Bilal
Bilal 18 Kasım 2020 13:35

Gaziantep, Özşahinler Bellona'dan 5 Eylül 2020 tarihinde satın aldığım ürünler için ekim 2020 sonuna olacak şekilde teslimat için anlaştık. Teslimat 2 saatlik mesafede başka bir şehre olacak şekilde adres alındı, ödeme yapıldı ve bu kısma kadar sorun yok. Siparişimde 1 yatak, baza, başlık, 2 adet üçlü koltuk, 2 adet berjer var. Berjer'ler fabrikada yapımda olduğu için onların acelesinin olmadığını siparişi verirken belirttim. Ancak taşınacağım için ekim sonuna diğer ürünlerimin gelmesi gerektiğini belirttim ve aldığım ürünler depolarında vardı, o şekilde ayrıldı. Bu noktadan sonra olanlar oldu. Teslimat için bana gün vermeleri konusunda bayağı zorluk yaşadım. Aradım aradım aradım ve her seferinde oradaki satışı yapan g*** hanım bana döneceğini söyledi ve dönmedi. En sonunda 31 Ekim cumartesi için anlaştık ve ben o gün eski evimden taşındım. 31 Ekim cumartesi günü berjer hariç ürünler geldi ama koltuklar farklı gönderilmiş. Mağaza ile görüştüm, hata yapmışlar. O kadar bekledim ve yaptıkları hata büyük. Mağaza sahibi f*** ş*** fabrika ile görüşeceğini ve berjerler 1 hafta 10 gün içinde yapılacaksa ürünleri birlikte göndereceğini, aksi takdirde 2-3 gün içinde 2 tane üçlü koltuğumu hemen göndereceğini belirtti. Tabi ki bu da olmadı. Her aramamda bana döneceklerini belirttiler, özellikle mağaza çalışanı g***  hanım, ama dönmediler. Her defasında tekrar aramak durumunda kaldım. Bayi sahibi f***ş***  1 hafta içinde ürünlerin yapılacağını söyledi. Fabrikayı aradım ve berjerlerimin kasım sonuna yapılacağını belirttiler. Bayiye bunu belirtince 14 Kasım cumartesi ya da 16 Kasım pazartesi teslimat olacaklarını söylediler. Cumartesi günü bana bilgi veren kimse olmadı ve yine ben aradım. Pazartesi günü teslimat olacağını belirtti f**ş***. Pazartesi günü geldi, teslimatın ne zaman yapılacağı kesin değil, sonra akşam dediler. Sonrasında teslimat elemanından öğrendim ki ürünler Adıyaman'daki bir bayi tarafından teslim edilecek. Bunu bana bayi sahibi bile belirtmedi. Pazartesi günü yarım saat sonra yarım saat sonra diye diye akşam 7'den sonra ürünlerim teslim edildi. Ödeme yapıldıktan sonra müşteriyi mağdur eden Özşahinler Bellona, f***ş****'den alışveriş yaptığıma pişman oldum. Hala berjerlerimi bekliyorum. Bellona da sorunu çözmedi. Kurumsal bir şirket dürüst olmayan bayisinin tarafında durdu.  Bir özür bile dilemediler. Bu noktadan sonra berjerler yapılınca da beni bekleteceklerine eminim.

Gelişme
Gelişme

01 Aralık 2020 10:33

Gaziantep, Özşahinler Bellona'dan 5 Eylül 2020 tarihinde satın aldığım ürünlerin ilk kısmı gecikmeli olarak teslim edildi. Ancak yine hata meydana geldi. 2 adet gri peluş kırlent gelmesi gerekirken biri gri diğeri siyah olarak teslim edilmiş. Ailemde sağlık sorunu olduğundan teslimat sürecinde evde ben yoktum ve bunu Özşahinler Bellona - Faruk Şahin'e bildirdim. Daha önceki kayıtlarınızda ve şikayetimde bu mevcut. Faruk Şahin yine dalga geçer gibi farklı ürün gönderiyor. Daha önce farklı renkte koltuk gönderdi. Şimdiyse farklı renkte peluş kırlent göndermiş. Şu an fabrikada yapılan berjerlerimle birlikte doğru renkte (gri) bir adet peluş kırlent istiyorum. Ayrıca berjerlerim için bana Kasım ayı sonu yapım ve Aralık ayı ilk haftası teslimat denmişti. Şimdi ise Aralık ayı sonu yapım deniyor. Bellona'da bu süreçten kim sorumluysa bu saçmalığa el atması gerek! Bayi ve fabrika durmadan tarih değiştiriyor. Bayi yaptığı hatalardan dolayı özür bile dilemiyor. Bellona kurumsal bir şirketse eğer, bu saçmalığa bir son vermesi gerek!

29 Kasım 2020 13:14

Bellona müşteri hizmetleri ve fabrika ile ayrı ayrı görüşmüştüm ve ikisi de bana berjerlerimin Kasim ayinin son haftasında yapılıp aralık ayinin ilk haftasında teslim edileceğini belirtmisleri. Bu hafta müşteri hizmetleri tarafından arandım ve berjerlerimin 4 hafta sonra yapılacağını belirttiler. Yine bayi tarafından aranmadım, bilgi verilmedi. Yine Bellona verdiği sözü tutmadı ve yine erteleme yaptı. Neden diye sordugumunda gerekçe de vermiyorlar. Her defasında erteliyorlar.

Bellona pişmanlıktır!

Bellona Logo
Bellona18 Kasım 2020 13:37

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 99 numaralı iletişim hattımıza ya da www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, Bellona Müşteri Hizmetleri

Bellona Logo
Bellona18 Kasım 2020 17:43

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, bellona Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz, markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 99 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak ya da www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

Bilal
Bilal18 Kasım 2020 23:17

Cevabınız beni tatmin etmemiştir. Sorun tamamen çözüldüğünde "sorun çözülmüştür" şeklinde yanıtlayabilirsiniz.

  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Bilal
Bilal20 Kasım 2020 12:59
 

Güncelleme 1: Bellona müşteri hizmetleri beni aradı ancak sadece klasik bilgilendirme yaptılar. Bayiyi uyaracaklarını belirttiler. Bayi benimle henüz iletişime geçmedi ve özür dilemedi. Tüketicileri buradan günlük bilgilendirmeye devam edeceğim.

 1
Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler