08 Kasım
#12926001

Bellona Sıfır Ürünü Defolu Teslim Etti

19 Ağustos'ta A** s** adına İzmir Şirinyer Bellona mağazasından erica model 2 adet kanepe + 1 adet berjer aldık. Ürünler Eylül sonunda teslim oldu. Kanepeler yerden yüksek olduğundan hiç çekip arkasına bakmadık tabi. Dün akşam tesadüfen oğlum arkasına oyuncak atınca kanepeyi çektik tabi şok olduk kanepenin arkasında altta kumaşın gergin bağlantı yerinde yırtık.


Gelip kuran görevli nasıl fark edip uyarmıyor? Ya da fabrikadan nasıl sıfır ürün yırtık gelebiliyor? Kuran görevliden mi kaynaklı fabrikadan mı öyle geldi bilemiyorum ama böyle bir hata nasıl olabiliyor anlayamadım. Sıfır üründe bilerek ya da bilmeyerek böyle bir hata yapmak asla kabul edilemez.

Yeşim Yeşim 1.418 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Yeşim08 Kasım

    Bellona yetkilisi tarafından arandım şikayetim değerlendirme aşamasına alınmış. En azından hızlı geri dönüş için teşekkürler.

  • Bellona Temsilcisi08 Kasım

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 444 33 99 numaralı iletişim hattımıza yada www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, Bellona Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler