Bellona ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Pakize'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Bellona Sattığı Koltuk Takımının Sorununu Gidermiyor

705görüntüleme
Pakize
Pakize 02 Aralık 2020 00:58
ÇözüldüÇözüldü
Pakize'nin Teşekkür Mesajı
“Sorunumuz çözüldü Esra hanım arayıp ilgilendi teşekkür ederiz”

Ağustos ayında Bellona dan aldığımız koltuk takımımızın alt kısmında çatlak vardı. Değiştirileceği söylendi ve not alındı sonrasında defalarca aradığımız halde ilgilenildiğini söyleyip bizi oyaladılar ve hala ne gelen var ne arayan kurumsal bir firmaya yakışır bir durum değil gerçekten bir daha önünden bile geçmek istemiyorum!

Bellona Logo
Bellona02 Aralık 2020 01:17

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 99 numaralı iletişim hattımıza ya da www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, Bellona Müşteri Hizmetleri

Bellona Logo
Bellona04 Aralık 2020 14:54

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, bellona Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz, markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 99 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak ya da www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

Pakize
Pakize04 Aralık 2020 15:06

Sorunumuz çözüldü Esra hanım arayıp ilgilendi teşekkür ederiz

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler