Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Bellona Sandalyelerin Oturunca Kendini Arkaya Atması Dengede Durmaması

profile
29 Mayıs
695

Merhaba Hatay Antakya Bellona mağazasında mobilyalarımı aldım. Mobilya masa takımımın sandalyeleri aldığım günden beri yerinde oynuyor. Arkaya yaslanamıyoruz ve gelen misafirlerimiz hep düşme tehlikesi yaşıyor. 2 yıldır sorunum giderilmedi. Mağazadan daha önce kuran elemanlar geldi. Ayakları tekrar sabitledi ama bir faydası olmadı. Maalesef ayaklar sallanıyor, sallanmasa dahi denge problemi var. Oturunca arkaya atıyor. Bu durumdan şikayetçiyim. Sandalyelerimin tamir edilmesini, değişimini veya iadesini istiyorum. Sandalyeler geldiği ilk günden beri kusurluydu. Mağaza çalışanları da biliyor. Biz şu an Diyarbakır'dayız, Hatay'la iletişimimiz yoktur. Depremden sonra ulaşamadık. Bu konunun çözülmesini istiyorum.

Bellona Sandalyelerin Oturunca Kendini Arkaya Atması Dengede Durmaması

Gelişme
Gelişme

29 Mayıs 14:43

Hatay Antakya Gala Mobilya Bellona şubesinden mobilya aldık 2 yıl olacak masa takımı sandalyeleri geldiği günden beri sallanıyor oturunca kendini arkaya atıyor denge problemi var fabrika hatası olduğunu düşünüyorum mağazadan 1 defa eleman geldi yaptığını söyledi gitti fakat düzelmedi hala düşme tehlikesi arz ediyor. Biz şu an diyarbakırdayız depremden sonra şubeye ulaşamadık satış sözleşmesi dışında başka bir şey almadık garantisiyle ilgili Bellona kurumunun Diyarbakır'da bize Yardımcı olmasını istiyoruz takımımızın değer 25 bine dayandı ve ürünün serisi durdurulmuş Lofty yemek odası takımı sandalye ve masa ayakları hiç sağlam değil kusurludur değişim veya iade istiyoruz tamir daha önce yapıldı sorun çözülmedi. Mağazaya ulaşamıyoruz sanırım depremde yıkıldı.

Ek
Bellona Logo
29 Mayıs 14:40
Öznur
29 Mayıs 14:45

Teşekkür ediyorum dönüşünüzü bekliyorum

Bellona Logo
29 Mayıs 15:12
Öznur
29 Mayıs 23:04

Herhangi bir çözüm olmadı garanti belgelerim elimde olmadığı için aldığım mağazayla irtibata geçin dediler neyse aradık mağaza sahibini adamların iki mağazası vardı ikisi de depremde yıkılmış şehri terk edip Ankara'ya yerleşmişler müşteri temsilcisine bunu söyledim ama sert bir tavırla sizin göreviniz peşine düşün dedi ben şimdi depremzede adama garanti belgemi bul mu diyeyim utandık kapattık mağaza sahibini. Benim sandalyelerim o depremzedelerden kıymetli değil. Bellona'yı kurum olarak çözüm olarak beğenmedim bana ücretle tamir edin dediler fabrika hatası olan sandalyeleri bu mu çözüm? Bellona pişmanlıktır. Bana garanti belgen yok diyor sipariş belgem var ama kabul etmiyor ya almadıysan o ürünü ya iptal ettiysen nereden bilelim diyor ürünler yazıldığı gibi evimde resimleri mevcut başka nasıl ispat olur ki başından attı beni şikayetim hala devam ediyor.

Benzer Şikayetler

Sıfır Alınan Bellona Salon Takımı Sorunu Ve Müşteriyi Yardım Edilmedi

profile
5 gün önce
298

Modoko Bellona'dan aldığım salon takımı Ağustos son haftası elime ulaştı. Kurulumları yapıldığı gün akşamı konsol kapaklarında çizilme ve soyulma aynı zamanda yeni 3'lü ve 2'li koltuklardan da gıcırtı sesleri gelmeye başladı. Bunun üzerine servis kaydı açtırdım ve 1 hafta içinde gelerek kapakları de...

3

Bellona Gelmeyen Masa Sandalye

profile
2 hafta önce
358

Bellona leny model masa sandalye takımı aldık 2 ayı geçmesine rağmen gelmedi daha da fabrikadan üretimden çıkmadığı söyleniyor. Bir masa sandalye takımı için bu kadar bekletilmez ki iade de kabul edilmiyor. Acilen yardım ve ya iadenin kabul edilmesini bekliyoruz

1

Güvercintepe Bellona Çalışan Üslubu Saygısız

profile
1 ay önce
230

Bugün yeni açılan güvercintepe'de ki Bellona şubenize salonumu değiştirmek için gittim mağaza konseptiniz çok güzel fakat içerideki çalışan seçiminiz aşırı kötü! Mağazanızı ziyaret ettiğimizde koltuk takımı, zigon ve orta sehpa, masa sandalye ve konsol takımlarınızı inceledim beğendiğimiz modeli kız...

1

Bellona Aldığım Ürünün Montajı Hatalı

profile
14 Ağustos
350

03.05.2023  de Arnavutköy-İstanbul Zafer AVM'de Bellona Larissa koltuk takımı ve masa sandalye aldım. Yanlış montajdan dolayı 3 kez servis geldi ama hâlâ sorun giderilmedi. 1 aydır sandalyeler serviste, hiçbir geri dönüş yok. Bellona'yı aradım, yine sorun giderilmedi.

Bellona Aldığım Ürünün Montajı Hatalı
Bellona Aldığım Ürünün Montajı Hatalı
Bellona Aldığım Ürünün Montajı Hatalı
+6
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Bellona Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 12 dk 59 sn
Benzer Şikayet Yaz