08 Kasım
#12929190

Bellona Rio TV Koltuğu Çin Malı Çıktı!

Bellona bayiden 2016 yılında Rio TV Koltuğu aldım. Daha önce aldığım yatak ve bazadan memnun olduğum için bu ürünü almakta sakınca görmedim. Ürünü aldıktan sonra kullanma şansım olmadığı için ancak 2019 dan itibaren 6 ay boyunca kullandım. Bu arada garanti süresi geçmişti. Üzerindeki suni deri inanılmaz bir şekilde (talaş gibi) dökülmeye başladı. Daha önce ki kullandığım hiçbir suni deri bu şekilde rahatsızlık vermiyordu.


Müşteri ilişkilerinden sorunun giderilmesi için yardım talebinde bulundum. İşin inanılmaz yanı sadece suni deri değişimi için benden 700 TL işçilik, malzeme+ 50 TL nakliye ücreti istenmiş olmasıydı. Köşebaşındaki sıradan mobilya tamircisi ise bunu 150 TL yapabiliyorken bu meblağı vermek saçma geliyor.
Beni bu konuda rahatsız eden asıl mesele ise bu ürünün Kayseri'de imal edildiğinin söylenmiş olması. Bunu müşteri hizmetleri personeli (üretim yeri Türkiye dedi) ve tamirat için Bellona'nın kendi tamirat servisindeki görüştüğüm personel (Kayseri olarak) açıkça belirtti. Resimleri inceleyecek olursanız kol dayama kısmın altındaki gazete kaplaması Çin ya da uzakdoğu ülkelerinden birine ait. Ya Kayseri'de imalatta çalışan personeller Çin gazetesi okuyor ya da bu ürün Çin'den ithal edilmiş. 2. İhtimal daha kuvvetli olduğu için bunu firmaya yakıştıramadığımı belirtmek istiyorum. Baştan söylenseydi, pek çok üründe mecbur kalsak bile mobilya tarzı bir üründe Çin malını almayı kesinlikle düşünmezdim.

Bülent Bülent 2.361 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Bülent23 s

    Evet, bana gerekli bilgi aktarımı yapıldı ancak 750 yerine 725 TL gibi bir rakam telaffuz edildi. Ayrıca Çin malı ürün ile ilgili ise hiçbir açıklama yapılmadı. Haliyle ürünü kendi imkanlarımla tamire verdim ve 110 TL (kumaş kaplama) + 40 TL (işçilik) ile 150 TL masraf yapmak durumunda kaldım. Kesinlikle bir daha Bellona ile alışveriş yapmayacağım.

  • Bellona Temsilcisi2 g

    Sayın İlgili, Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, Bellona Müşteri Hizmetleri Not:Değerli Tüketicimiz; markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 444 33 99 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak yada www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz

  • Bellona Temsilcisi08 Kasım

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 444 33 99 numaralı iletişim hattımıza yada www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, Bellona Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları