Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Bellona Mobilya Teslimatında Yaşanan Gecikme Ve Sorunlar

Ömer
03 Nisan 15:21
1.310

18.02.2024 tarihinde Sezer Mobilya Bellona şubesinden yatak odası takımı siparişi verdim. Çeşitli bahanelerle sürekli teslimat tarihini ertelediler. Yoğun baskılar sonucunda 02.04.2024 tarihinde ürünleri teslim aldım; fakat gardırobun bir kapağı çatlak, şifonyer ve makyaj masası farklı renkte geldi. Bütün bunlara ek olarak, yatak başlığının ellerinde olmadığını söylediler. Daha önce teslimatı ertelemek için sürekli arayan mağaza yetkilileri, telefonlara çıkmamaya başladı. Bir şekilde kendilerine ulaştıktan sonra ise yanlış gelen ve eksik olan parçayı en az 15 gün sonra tekrar teslim edeceklerini söylediler. Kurumsal olduğunu iddia eden bir firmanın ürün teslim süresi yaklaşık 3 ayı bulmakta. Konuyla ilgili olarak Bellona'yı aradığımda ise bu durumun mağaza ile bizim aramızda olduğunu, herhangi bir çözüm sunamayacaklarını söylediler. İnsanlar Bellona markasına güvendikleri için oradan alışveriş yapıyorlar. Bu şekilde kimseyi mağdur etmeye hakkınız yok.

Gelişme
Gelişme

02 Mayıs 13:59

18.02.2024 tarihinde İstanbul Ümraniye'de bulunan Sezer mobilya Bellona şubesinden almış olduğum yatak odası takımı içerisinde yatak başlığı teslim edilmedi, şifonyer ve makyaj masası yanlış ürün getirildi, gardırobun ise kapağı kırık bir şekilde teslim edildi. Konuyla ilgi Bellona ile defalarca yapmış olduğumuz görüşmede yapılan hatalar kabul edilmesine rağmen hiçbir sonuç alınamamıştır. Kurumsallığına güvenerek alışveriş yapmış olduğumuz firma müşterisini korumak adına Tekbir adım dahi atmamıştır. Almış olduğunuz ürünlerin eksiksiz doğru ve hatasız olarak teslim edilmesini istiyorsanız kesinlikle Bellona'dan Uzak durmalısınız.

03 Nisan 15:25 (Şikayetten 3 dakika sonra)

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Saygılarımızla, Bellona Müşteri Hizmetleri

04 Nisan 15:10

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, bellona Müşteri Hizmetleri

Ömer
04 Nisan 15:37

Düğünümden 2 hafta sonra ürünlerimi teslim edeceğinin sözünü veren Bellona'ya teşelkür ederim

Ömer
29 Nisan 10:34

İki hafta içerisinde ürünlerimi teslim edeceğine söz veren Bellona firmasi vermiş olduğu sözü tutmamıştır. Bu süre içerisinde hiçbir geri dönüş sağlamamıştır. Firma konuyu geliştirmekten başka hiçbir şey yapmamıştır.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

1

Bellona Sipariş İptalinde Yaşadığım Sorunlar

Turan
22 Mayıs 11:40
384
1

Bellona'nın Alakasızlığı Ve Hediye Ürüne Para İstemeleri

İdal
20 Nisan 18:47
636
Bellona'nın Alakasızlığı Ve Hediye Ürüne Para İstemeleri
Bellona'nın Alakasızlığı Ve Hediye Ürüne Para İstemeleri
Bellona'nın Alakasızlığı Ve Hediye Ürüne Para İstemeleri
Bellona'nın Alakasızlığı Ve Hediye Ürüne Para İstemeleri
1

Bellona Rize Belmon Mobilya Tophane Şubesi

Zikrullah
26 Şubat 21:56
400
Bellona Rize Belmon Mobilya Tophane Şubesi

Bellona Ceylan Karavil Aranan Mobilya

Ömer
10 Kasım 2023 16:22
1.421
Benzer Şikayet Yaz