Bellona Kırık Baza Ve İlgisiz Ekip

Ali Ali3 gün önce

30 Nisan 2020 tarihinde Elbistan Bellona-Ahsen Mobilya'dan 2 adet baza aldık. Bazalar evimize geldiğinden bir tanesi fotoğraflarda görüldüğü gibi kırıktı. Kurulumu yapan ekip bunun bir sorun teşkil etmeyeceğini ve oraya bir parça getirtip takacaklarını söylediler ve biz de yeni bazanın gelmesini beklememek için kabul ettik. 2 AY'ı geçmesine rağmen hala parça falan takılmadı. Ayrıca bu kırık olan bazanın başlığının çok fazla oynadığını ve gıcırdadığını belirterek ekip çağırdık. Gelen ekip bazanın oynadığını ve sesleri duymasına rağmen hiçbir şey yapmadan gittiler. Ben bu ilgisizlikten ve sorumsuzluk kesinlikle şikayetçiyim ve Bellona gibi bir markaya yakışmıyor. Bu saatten sonra kesinlikle bu kırık getirilen bazanın değişmesini istiyorum, 2 aydır getirmedikleri parça getirilse bile kabul etmeyeceğim. Zaten bazadan çıkan sesler de cabası.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Ali 1 gün önce

Beni kimse aramadı?

Bellona Logo Bellona 1 gün önce

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, Bellona Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz, markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 99 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak ya da www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

Bellona Logo Bellona 3 gün önce

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 99 numaralı iletişim hattımıza ya da www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, Bellona Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler