Toplam çözüm sayısı
..
Bellona ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Zafer'in şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız

Yeni karşılaştırma

ile

Bellona Kalitesiz Lima Model Masa Takımı!

4477görüntüleme
Zafer
Zafer 08 Mayıs 2019 09:15

Bellona 'dan aldığım Lima Masa takımının kısa sürede masa kenarları ve sandalye kenarlarının birbirine değdiği yerlerde deforme oldu. İki kere servis çağırdık. "Kullanıcı Hatası" deyip "Servis ücreti+boyatma masrafı" istediler.

Mobilyayı birbirine değmeden nasıl kullanacağız? En Ufak temasta çiziliyor. Neden kullanıma uygun şekilde kaplaması yapılmamış? Gereken önlem alınmamış? Markasına güvenip aldığımız masa elimizde kaldı.

Bellona Logo
Bellona08 Mayıs 2019 09:16

Değerli Müşterimiz, Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 444 33 99 numaralı iletişim hattımıza yada <a href="http://www.bellona.com.tr">www.bellona.com.tr</a> iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, Bellona Müşteri Hizmetleri

Bellona Logo
Bellona08 Mayıs 2019 16:46

Sayın İlgili, Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, Bellona Müşteri Hizmetleri Not:Değerli Tüketicimiz; markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 444 33 99 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak yada <a href="http://www.bellona.com.tr">www.bellona.com.tr</a> iletişim formundan iletebilirsiniz

Zafer
Zafer09 Mayıs 2019 11:00

Müşteri hizmetlerinden dönüş olmamıştır, servis görevlisi arayarak 500 TL karşılığında boyama yapılabileceğini belirtti. Ücretsiz onarımını veya değişimini beklerdim. Bellona'dan beklediğim ilgiyi göremedim maalesef.

Zafer
Zafer16 Temmuz 2019 09:17

Aynı model masa takımı alanların aynı sorunları yaşadığı görülüyor. Bellona'nın ürününe sahip çıkması gerekiyor. Bellona'yı tercih ettiğimiz için bizi pişman etmemeliler.

Zafer
Zafer20 Ağustos 2019 15:23

Konu hakkında hiçbir gelişme yok. Bellona çok katı ve müşteri odaklı değil

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile

Benzer Şikayetler