09 Eylül
#12571458

Bellona (Kabar Mobilya) Mağduriyeti

Bundan birkaç ay önce Mardin Bellona (Kabar Mobilya) dan Vienza yatak odası takımı aldım. Mardin artukluda 2 adet Bellona mağazası var. Kabar mobilyada N*** bey bana kredi kartına ödeme kolaylığı ve yatak odasının yanında puf vereceğini söyleyerek kendilerinden alışveriş yapmaya ikna etti. Eylül'ün ilk haftası teslim almak üzere alışverişi tamamladık ve bana ürünlerin yazılı olduğu (puf da dahil) bir makbuz verdi. Teslimat günü geldi ve montaj elemanları evime gelip montaj yaptılar.


1. Faturada yazılan puf getirilmedi.
2. Tuvalet aynasının çekmeceleri istediğim renk gelmedi.
3. Bana teslimle ilgili fatura verilmedi.


Bunun üzerine Bellona (Kabar Mobilya) 'yi aradım. Telefonu açan kişi size puf falan veremeyiz gidin n***beyden alın dedi. Ben de kişinin önemli olmadığını benim Bellona firmasından alışveriş yaptığımı verilen sözlerin eksiksiz yerine getirilmesi gerektiğini söyledim. N*** bey yok artık ben varım ve benim sistemimde puf yok dedi. Bunun üzerine atlayıp mağazaya gittim. Egolu kendini beğenmiş bir şekilde yaklaşarak N*** bey müdürdü ben genel müdürüm gidin nereye şikayet ederseniz edin dedi. Teslim evrakıda vermediniz dedim. Gidin şikayet ettiğiniz yere bunları da söyleyin dedi. Ben resmen kandırılarak alışveriş yapmış bulunmaktayım. Ürünün iadesini sağlamak istiyorum. İnsanları kandırıp alışveriş yaptırıp daha sonra verilen sözlerin arkasında durmayan bir mağaza. Yıllardır insanlara hizmet eden bu kadar köklü bir firmanın bu gibi insanlarla çalışması çok acı. Bir an önce mağduriyetimin giderilmesini istiyorum.

Eray Eray 1.690 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Bellona Temsilcisi09 Eylül

    Sayın İlgili, Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, Bellona Müşteri Hizmetleri Not:Değerli Tüketicimiz; markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 444 33 99 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak yada www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz

  • Eray09 Eylül

    Benimle bir beyefendi iletişime geçti fakat mağduriyetim çözülebilmiş değil başka birinin numarasını verip onu aramamı söylüyor. Sorun yaşayan benim ve hâlâ benim bir yerleri aramam gerekiyor bu sizce meslek etiğine uygun mu?

  • Bellona Temsilcisi09 Eylül

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 444 33 99 numaralı iletişim hattımıza yada www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, Bellona Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları