Bellona Geç Teslimat/eksik Teslimat

Cihad Cihad 09 Ağustos 13:31

07.06.2020 tarihinde vermiş olduğum mobilya siparişlerinin 6-8 hafta içinde teslim edileceği taahhüt edilmiş ancak 8 haftayı geçmiş olmasına rağmen mobilyaların teslimatı gerçekleşmemiştir. Tüm siparişin ücretinin peşin ödenmesine karşılık ürünler zamanında gelmemiştir. Yaşanan bu usulsüzlüğe karşılık ise Altunbaş Mobilyaya bağlı Bellona (İstanbul/Bakırköy) çalışanlarının ilgisiz tutumu leri içinden çıkılmaz hale getirmiştir. Ülkemizin en büyük mobilya üreticilerinden (sözde) olan Bellona'dan ürün aldığım için pişmanım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Bellona Logo Bellona 12 Ağustos 09:53

Sayın İlgili, Tüketicimizin bildirmiş olduğu iletişim numaralarından ulaşılamamıştır. Konu hakkında 444 33 99 / 0850 222 33 99 numaralı iletişim hattımızı aradığı taktirde gerekli bilgi aktarımı yapılacaktır. Saygılarımızla Bellona A.Ş. Müşteri Hizmetleri Değerli Tüketicimiz; Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 99 numaralı iletişim hattımıza ya da www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

Bellona Logo Bellona 09 Ağustos 13:37

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 99 numaralı iletişim hattımıza ya da www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, Bellona Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler