16 Eylül 2016
Yorum Yap
#6432100

Bellona Eksik Teslimat Ve Kurulum!

Temmuz ayında Bellona'nın Modoko'da ki Akdeniz Mobilya adlı mağazasından yatak odası takımı aldım. 24 Ağustos 2016'da gelip kuruldu. Ancak eksik parça çıktı ve bazanın tek ayağı yok. Kuruluma gelen personel not aldı aynı gün içinde ben de bayii arayıp durumu ilettim. En fazla 1 hafta 10 gün içinde gelir takılır denmesine rağmen neredeyse 20 gün olmasına rağmen ses seda yok. Bayii tekrar aradığımda tabi ki laf çeviriyor, sipariş verdik gelecek şöyle böyle.


Bellona çağrı merkezini aradım not bırakın biz sizi arayalım mukabilinden bir ses kaydı. Bu ürünü alana kadar Bellona ve bayii için çok değerli olan müşteri aldıktan sonra kimsenin umurumda olmuyor ki bu da kurumsal diye bildiğimiz bir firma. Biz sorunsuz olarak nereden alışveriş yapmalıyız? Hem ürün olarak hem satış sonrası servis olarak ne zaman paramızın karşılığını alabileceğiz?

Salim 639 Okunma

Cevaplar

  • Bellona Temsilcisi22 Eylül 2016

    Sayın İlgili, Tüketicimizin bildirmiş olduğu iletişim numaralarından ulaşılamamıştır. Konu hakkında 444 33 99 numaralı iletişim hattımızı aradığı taktirde gerekli bilgi aktarımı yapılacaktır. Saygılarımızla Bellona A.Ş. Müşteri Hizmetleri Değerli Tüketicimiz; Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 444 33 99 numaralı iletişim hattımıza yada www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

  • Bellona Temsilcisi16 Eylül 2016

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 444 33 99 numaralı iletişim hattımıza yada www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, Bellona Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler