07 Kasım
#12921504

Bellona Defolu Ürün Sattı Bana

Etimesgut Koçlar Bellona mağazasında koltuk ve salon takımı aldım. Almaz olaydım. Ürün geldi, boydan boya bir çizik (defolu ürün) dediler, vida yeri olmayan yerleri bile deldiler yeni delikler açtılar. Kabul etmedik.


Tamam o parçayı tekrardan sipariş verelim dediler. 3 haftada onun için bekledik. 7 Kasım günü yeni parçayı alıp geldiler eve. Açtılar yine defolu - çizik. Bu da olmaz dediler aldılar gittiler parçayı.


Bellona Koçlar mağazasını aradım, yine defolu parça gelmiş dedim, Tüketici Mahkemesi'ne başvurun dediler bana. Peşin ödeme yaptım. 3 aydır mağduruz. 0312 278 3442 numaralı bölge müdürlüğünü aradım. 10 dakika müzik dinletiler. Son 1 kişi kala tüm operatörlerimiz dolu deyip kapattılar telefonu. Bir daha mı, bedava verseler Bellona'ya bulaşmam.

Samet Samet 898 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Bellona Temsilcisi08 Kasım

    Sayın İlgili, Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, Bellona Müşteri Hizmetleri Not:Değerli Tüketicimiz; markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 444 33 99 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak yada www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz

  • Samet07 Kasım

    Mükremin Bey aradı, teşekkürler.

  • Bellona Temsilcisi07 Kasım

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 444 33 99 numaralı iletişim hattımıza yada www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, Bellona Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları