sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Bellona Bioenergy Yatak Sorunu

Emre Emre16 Ağustos 2020 21:18

Evlendiğimiz yıl aldığımız yatak takımıyla birlikteki yatağımız ve sebebini yeni fark ettiğimiz çilemiz.

Yatakta uyumakta zorlanmaktan çeşitli bel ağrılarına her çeşit sıkıntılı bir yatak, pişmanlık... İçine gömülüyor uyandığınızda dinç kalkamıyorsunuz ve ağrılar, taki kullanan birinde aynı sıkıntı olduğunu fark edene kadar meğer araştırınca herkes de aynı sıkındı varmış.

En iyisi diye en pahalısını aldığımıza mı yanalım, geçen yorgun yıllarımıza mı?

Bellona kurumsal bir firma ise bu mağduriyetimizi giderir.

Satarken en iyisi en güzeli diye sattılar çünkü.

full-star empty-star empty-star empty-star empty-star
1/5

Cevaplar

profile-icon Emre 18 Ağustos 2020 17:21

Bellona'dan ürün almadan önce muhakkak müşteri hizmetlerini arayıp bir görüşün derim. Markadan arkanıza bakmadan kaçmanıza yeterli olacaktır. Bir şikayet bıraktık, memnuniyetsizliğimizi üst seviyeye ivedilikle getirdiler. Ben bu kadar ilgisiz, monoton, ezber, düz ve memnuniyetsiz konuşan müşteri temsilcilerine ilk defa rastlıyorum Kurumsallığını tamamlamış bir firma Bellona pişmanlıktır.

profile-icon Emre 17 Ağustos 2020 16:03

Ben geri döndüm aranan numaraya ilgili arkadaş servis kaydı açtığını söyledi. Yalnız yatağın servislik bir durumu yok yatak ilk günkü gibi. Servis, yatakta bir sorun yok deyince ne olacak. Sorun yatağın kendisi üretimi ile ilgili şikayetleri tam okumadığınızı düşünüyorum. Şikayetlerin hepsi benzerse servislik bir durum yoktur. Bu konuda benim ettiğim şikayetin benzeri bir çok şikayet var. Yapılacak çözüm yatağın farklı bir yatakla yani kesinlikle aynı sıkıntıları olmayan bir yatakla değişimi ve para iadesi olabilir. Memnun kalmadım şikayetim çözülmedi.

Bellona Logo Bellona 17 Ağustos 2020 15:49

Sayın İlgili, Tüketicimizin bildirmiş olduğu iletişim numaralarından ulaşılamamıştır. Konu hakkında 444 33 99 / 0850 222 33 99 numaralı iletişim hattımızı aradığı taktirde gerekli bilgi aktarımı yapılacaktır. Saygılarımızla Bellona A.Ş. Müşteri Hizmetleri Değerli Tüketicimiz; Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 99 numaralı iletişim hattımıza ya da www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

Bellona Logo Bellona 16 Ağustos 2020 21:23

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 99 numaralı iletişim hattımıza ya da www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, Bellona Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler