09 Ağustos
#12412877

Bellona Belekler Dutluk Şubesi Pişmanlığı

Şubeden 4 ay önce yemek odası takımını peşin olarak satın aldık. Şube çalışanı Ş** hanım gayet güler yüzlü ilgili. Ürünü hafta sonu teslim edebileceğini söyledi. Her şey parayı alana kadar! Ürün teslimi sırasında TV sehpasının iki kapağını unuttuklarını ifade ettiler. Büfenin iki kapağı ise kulplar takılırken görevli tarafından patlatıldı. Masanın üst tablasında ise siyah noktalıklar, alt tarafında da soyulmalar ve kabarmalar mevcuttu. Ürünün üst tablasının ve altının değişeceğini 15 günü bulabileceğini belirttiler. Aynı gün eksik kapakları getirip takacaklarını söylemişlerdi ertesi gün arayınca gelip taktılar.


Masanın gelişi 15 günü geçti. Sadece üst tablası geldi. soyulan ve kabaran kısmı görmelerine rağmen bundan bir şey olmayacağını, değiştirmeye gerek olmadığını belirttiler halbuki ilk taktıklarında bu kısmın değişmesi gerektiğini söyleyende bizden önce kendileriydi. Mağazada siparişleri veren D** hanımla irtibata geçtik kendisi kurulumu yapan görevlilerin sadece üst tarafının değişmesi yönünde bilgi verdiklerini söyledi. Alt kısmını sipariş vereceğini ancak ramazan bayramından sonraya kalacağını söyledi. Üst tablasını götürdüler altı geldiğinde beraber takılsın diye. Tamam dedik, olsun. Bu esnada büfenin patlak olan kapaklarını takarken kapaklardaki kulpların boyasını soydular.


Bayram geldi geçti 15 gün sonra aradım D*** hanımı henüz gelmediğini en kısa sürede çözüleceğini söyledi. Temmuzun ikinci haftası şubeye gittim. Bu süre zarfında bilgi veren bile olmadı. D** hanımla görüştüm. Servis araçlarının arızalı olduğunu o yüzden teslim edemediklerini söylediler. Buna da tamam dedim. 2 Ağustos'ta ürün geldi, pakette deformeler vardı. Ya teşhir ürünü getirdiler ya da başkasının ürününü. Sesimiz çıkması. Bu sefer üst tablası yok. Aradım D*** hanım üst tablasını taktılar geçen geldiklerinde dedi. Şaka gibi. Kendisine konuşmaları hatırlattım. Görevliler alt kısmını takalım üstü geldiğinde hemen takılır dediler taktılar. Burası daha da vahim tek bir tarafta olan soyulma, kabarıklık 4 tarafında da daha büyük bir şekilde vardı.


Yeniden konuştuk D*** hanımla fotoğraflarını attım. Masa komple değişecek ancak bugün mümkün değil bayramdan önce halledeceğim dedi. 7 Ağustos'ta kendisine mesaj attım cuma teslim olacağını söyledi. Cuma sabahı müsait olduğumu eksik kabul etmediğimi 4 aydır uğraştığımızı söyledim kendisi de buna karşılık hizmet verdiği belirtti. Tam bir ironi. Kendisine 8 Ağustos'ta yazdım yarın gelecek mi ürün diye.

Nurhan Nurhan 1.957 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Bellona Temsilcisi09 Ağustos

    Sayın İlgili, Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, Bellona Müşteri Hizmetleri Not:Değerli Tüketicimiz; markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 444 33 99 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak yada www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz

  • Nurhan09 Ağustos

    Şikayetimin devamı da var sığmadığı için buradan devam ediyorum. Bugün defalarca dilek hanımı aradım numaram engellenmiş. Kendisine ulaşamadım. Ürünü satın aldığımız Şirin hanımı aradım. Kendisi dilek hanımla konuşup döndü. Bugün akşama kadar geleceğini söyledi. Bende Dilek hanıma belirtmiştim öğleden önce gelsin planlarımın olduğunu 4 aydır sürekli beklediğimizi. Şirin hanım harika bir üslupla o sizin demenizle olmuyor akşama kadar gelir bekleyeceksiniz biz hizmet verdik sonuçta küçücük şeyler için ürün gönderiyorsunuz dedi. Fotoğrafları ona da attım verdiğiniz hizmet bu diye. Satışı yaparken güler yüzlü olan o kadın telefonda başka bir kişiliğe büründü. Her şey ürünü satana kadar. Para nakit anında geçti ellerine. Onlar için bir sorun yok. Müşteride parasıyla rezil olsun. Bekliyoruz yine gelecekler mi acaba bu sefer ne sorun olacak diye. Özellikle o şube de çalışan o iki kadın personelin müşteri bu kadar mağdur edilmesine rağmen müşteriye karşı olan o sert hoşnutsuz tutumlarını şikayet ediyorum. Bellonada beğendiğimiz koltuk takımı vardı yemek odasından sonra onu alalım demiştik. Ama artık asla Bellona'dan tek bir alışveriş yapmam, yapmak isteyen bütün çevremi de engelleyeceğim. İnsanlar zor şartlar altında kazandıklarını biriktirip biraz olsun rahat yaşamak için bu tarz kurumsal adı altında olan firmalar tarafından rezil ediliyorlar. Dilerim bugün bütün sorun çözülür masa sağlam bir şekilde gelir monte edilir. Yoksa Tüketici Hakları'na sonucu her ne olursa olsun başvuracağım, peşini de bırakmayacağım.

  • Bellona Temsilcisi09 Ağustos

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 444 33 99 numaralı iletişim hattımıza yada www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, Bellona Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları