Bellona ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Büşra'nın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Bellona Baza Başlığı Ve Şifonyer Aynası

1.516görüntüleme
Büşra
Büşra 21 Ekim 2020 23:07

Mayıs ayının sonunda aldığımız ürünlerimizi (yatak odası takımı ve salon takımı) en geç 15 Temmuz'da teslim ederiz dediler fakat ağustos ayının başında teslim ettiler. Geç gelmesinin yanı sıra ürünlerimiz eksik geldi. Baza başlığı ve şifonyer aynası yoktu. Aldığımız şubeyi aradığımızda göndereceklerini söylediler fakat 3 ay oldu hala gelmedi. Bugün (22 Ekim) saat 1 buçuktan sonra saat 8 e kadar teslim edeceğiz dediler zar zor ten izin aldım tüm gün evden kıpırdayamadım ama gelen giden olmadı. Kaç aydır mağdur bıraktılar bizi. Bellona'dan asla alışveriş yapmam artık hiçbir güvenilirliği kalmadı.

Bellona Logo
Bellona21 Ekim 2020 23:07

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 99 numaralı iletişim hattımıza ya da www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, Bellona Müşteri Hizmetleri

Bellona Logo
Bellona23 Ekim 2020 11:46

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, bellona Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz, markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 99 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak ya da www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler