Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
5
Çözüldü

Bellona Bayii Akdeniz Mobilya Ürün İadesi Ve S. H. T. K. R Tutumu

Özkan
18 Şubat 2023 23:24
2.352
Özkan'ın Teşekkür Mesajı
“Teşekkürler”

12.02.2023 tarihinde Modoko Bellona "Akdeniz Mobilya" mağazasından annem için Valesco marka yemek masa ve 6 adet sandalyeden oluşan takım aldık. Mağazada spotlardan olacak ki renk krem rengi gibiydi.

16.02.2023 tarihinde (2 sandalye dışında) ürün teslimi için arkadaşlar geldiğinde masa renginin gri renk olduğunu, hatta etikette parça renginin gri yazdığını görünce annem (orta yaşlı Anadolu kadını) ürünü hiç ambalajından açılmadan iade etmek istedi. Çünkü o anda beni telefon ile aradı.

Akabinde montaja gelen arkadaşlar mağazayı aramış ve mağaza Müdürü! "kurun sorun değil" demiş! Bunun üzerine masa kuruldu doğal olarak.

Bugün 18.02.2022 tarihinde direkt olarak mağaza gidip durumu izah etmeye çalıştım. Müdür ile görüşemeden, ürünü satan şahıs "Yasemin Hanım! " "-Ürünü iade alamayız, dilerseniz yasal haklarınızı kullanabilirsiniz." uk. La bir tavırla bizleri karşıladı.

Depremin olduğu bugünlerde hani s. Tekrar müteahhitlere kızıyoruz ya! Kızmayın. Çünkü esnafın çoğu bu durumda!

Acilen ürünün iade alınması ve ürün bedelinin iadesi için gerekli işlemlerin başlatılması için "Bellona" Markasından yardım bekliyoruz. Akdeniz mobilyadan değil!

Teşekkürler.

18 Şubat 2023 23:25 (Şikayetten 1 dakika sonra)

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Saygılarımızla, Bellona Müşteri Hizmetleri

Özkan
21 Şubat 2023 21:47

2 gündür tarafıma ulaşan olmamıştır. Aşağıdaki metin firmanın web sitesinden alıntıdır. "2. Müşterilere Karşı Sorumluluklarımız Erciyes Anadolu Holding olarak iş yaptığımız ve faaliyette bulunduğumuz tüm sahalarda öncelikli hedefimiz müşteri beklentilerini en üst düzeyde karşılamaktır. Bu noktadan hareketle müşterilerimizin ihtiyaçlarını en doğru şekilde öngörerek onların yaşam kalitelerini arttıracak yeni ürünler geliştirmek için sürekli çalışırız. Müşteri memnuniyeti ve müşterilerden gelen her türlü geri bildirimi dikkate alarak sürekli kendimizi yenileriz. Müşteri odaklı çalışma anlayışımız ile müşterilerin tüm ihtiyaç, talep ve beklentilerine en kısa sürede yanıt bulan ve ortaya çıkacak problemleri en kısa sürede gidermeye odaklanan bir anlayışla çalışırız. Erciyes Anadolu Holding olarak tüm çalışma kollarıyla sunduğumuz hizmeti; zamanında ve söz verdiğimiz koşullarda sunmak ana prensibimizdir. Hem iç hem de nihai müşterilerimize karşı öncelikle saygı ve nezaket kuralları çerçevesinde hitap eder, şeffaf ve dürüst bir yaklaşım sergileriz. Olay: Görevim gereği, sürekli müşterilerle iletişim halindeyim. Bazen müşterilerimizin ürünlerimizle ilgili anlamsız ve kabul edilemez eleştirilerine maruz kalıyorum. Böyle durumlarda hem eleştirilere cevap vermek hem de firma ve marka imajımızı korumak adına müşterilerle zaman zaman tartışmaya varan diyaloglar oluyor. Bu tarz sonu tartışmayla noktalanan diyaloglarda ne yapmalıyım? Davranış: Kurum kültürümüz gereği hem iç hem de nihai müşterilerimizin memnuniyeti ve onlardan gelen olumlu veya olumsuz geri bildirimler gelişimimiz açısından çok önemlidir. Bu tip konularda, aslında müşterinin haklı ya da haksız olduğunu ilk etapta anlayamayabiliriz. Ürünlerimizle ilgili herhangi bir sorun olmasa bile müşteri eleştirilerini sabır ve olgunluk içerisinde dinleyerek onları ikna etmemiz gerekir. Müşterimize eleman eksikliği ya da iş yoğunluğu nedeniyle kısa sürede yardımcı olamadığımızı anlatmaya çalışmak yerine hemen çözüm üretmek için çaba sarf etmeliyiz."

24 Şubat 2023 09:34

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, bellona Müşteri Hizmetleri

Özkan
24 Şubat 2023 09:50

Bilgi aktarımı dediğiniz şey, bayinizin gayri ahlaki tutumunu (iade edilmek istenen ürünün zorla kurulumunu) legal kılmaktan başka bir şey yapmadınız. Tüketici Hakem Heyeti'ne gideceğiz. Tabii o da aynı yere çıkıyor işin ucu... Tüketici Konf. Derneğinden, CİMER ve basına kadar bu gayri ahlaki tutumu devletin en üst kademesine kadar iletmekten geri durmayacağız. Allah sizlere çoluk çocuğunuza o paraları yedirmez. Helal kazanç sağlamıyorsunuz.

Özkan
12 Aralık 2023 15:37

Teşekkürler

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Tc Ibrahim

Merhaba; Bende aynı bayiden Bellona koltuk takımı aldım. Bozuk çıktığı için servise götürdüler. 6 eylülde aldıkları mobilyaları bugün geri getirdiler fakat yine arızalı ve sorun çözülmemiş durumdadır. 6 eylülden beri sandalye üzerinde ve yerde oturmaktayız Hala bir çözüm bulamıyorlar. Ayrıca Bellona merkez vb. Her yeri aradım karşımda tamamen lakayıt insanlar ve yardım etmemek adına kurulu bir sistem buldum.

Benzer Şikayetler

1

Bellona Haksız Kazanç Peşinde Mi?

Fatih
23 Mayıs 13:26
244
Benzer Şikayet Yaz