11 Eylül
#12575926

Bellona Artvin/Arhavi  Bayii

05.08.2019 tarihinde artvin/arhavi Bellona şubesinden, aşağıda isimleri yazılı ürünlerle ilgili ödemeyi peşin 19.000- TL yaptım.
Koltuk takımı, büfe ünitesi, altılı gar dolap, yatak odasının tüm parçaları, camlı vitrin, zigon siparişi Arhavi yetkili bayiye verdim. Bu ürünlerden, beşli komodin, camlı vitrin ve zigon dışındaki ürünler 09.08.2019 tarihinde fabrika çıkışının yapıldığı paketlenmiş kolilerle evime getirilerek montajı yapılarak teslim edildi.
06.09.2019 tarihinde teslim edilmeyen ürünlerden camlı vitrin paketlenmiş koli olarak evime getirilmemiştir.
Camlı vitrin, mağaza teşhir ürününü çizik ve içi çatlamış bu ürünü getirip evime bırakmışlardır.
Sayın Yetkili, netice itibariyle ödemenin yapıldığı gün dikkate alındığında halen teslim edilmeyen zigon, beşli komodin ve camlı vitrini de, teşhir ürünü olarak defolu teslim edilmek istenmiştir.
Bu yapılanın ticaret ahlakına yakışmadığını ve Arhavi şubesini bu olumsuz uygulamasını şikayet ediyorum.
Gerekli ilgi ve hassasiyeti göstereceğinize inanıyorum.
Ayrıca Bellona firmanızın temmuz ayından başlayarak halen geçerli olan indirimli kampanyanız devam etmektedir. Maalesef Arhavi bayii, şubesinden firmanızın, ürünlerin indirimli fiyatından yararlandırılmadım. Benden fazla para almıştır. Bu uygulamayı da şikayet ediyorum. Bahsettiğim konularla ilgili şikayetlerim dikkate alınarak firma yetkilisi tarafından incelenmesini istiyorum. Aksi durumda diğer yasal haklarımı kullanacağım.

Turgut Turgut 1.637 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Bellona Temsilcisi12 Eylül

    Sayın İlgili, Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, Bellona Müşteri Hizmetleri Not:Değerli Tüketicimiz; markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 444 33 99 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak yada www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz

  • Turgut'un Teşekkür Mesajı11 Eylül

    Arhavi BAYISI'NIN ticari ahlakına yakışmayan tutum ve uygulamalarına kulak veren Bellona müşteri temsilci yetkilisi mikail bey, tekrardan beni dinleyip karşılıklı konu hakkında bilgi aldığı ve fabrikanın çalışanı değil sahibi gibi yaklaşımda bulunarak yapıcı çözümler üreterek, bayının yapmış olduğu hatayı telafi etmeye çalışarak, ben müşteri olarak mikail beye Bellona olarak güven tazeledim. Mikail beye teşekkür ederim.

  • Bellona Temsilcisi11 Eylül

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 444 33 99 numaralı iletişim hattımıza yada www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, Bellona Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları