Bellona Altunbaş Mobilya Bakırköy Şubesinden Şikayetçiyim!

Kemal Kemal1 hafta önce

30 Kasım 2019 Tarihinde Altunbaş Mobilya ' nın Bakırköy şubesinden ( Şube Müdürü Rıdvan Bey) oturma grubu, yemek odası takımı, yatak odası takımı falan aldık.

İlgi alaka mükemmel, bizim ile ilgilenen kişi Erman Bey, neyse ürünler seçildi fiyatlar toplandı falan, Erman Bey fiyatları söylerken bir fiyat hatası yaptı ve 750 TL falan yanlış söyledi ( tabi onların bize söylediği bu )

R*** Bey  de E*** Bey' in priminden düşeceğini söyleyince biz kabul etmedik ve 750 TL yi ' de toplam tutarımıza eklettik.

Her neyse ürünleri seçtik imzalar atıldı. Oturma grubundaki Berjer' i tekli seçtik. Buranın altını çiziyorum.

Aylar geçti, Renk seçimi için gittiğimiz de yeni bir koltuk takımının geldiğini gördük ve ikili berjer var falan mükemmel gözüküyor koltuk takımı, dedik ki böyle set olarak alalım kaç para fark ödememiz gerekiyor, ikili berjer olarak. 2000 TL dediler. Okey dedik yeni sözleşmemizi yapalım ve alalım.

İlgi alaka yine mükemmel tabi, satış var, Rıdvan Bey şahsi cebini veriyor istediğin zaman arayabilirsin falan.

Tabi biz arayıp sürekli berjerlerin renk kataloğu geldi mi? Gelmedi/ geldi mi? Gelmedi falan arıyoruz. Ürünler ne zaman gelecek falan Rıdvan Bey' i aradığımda en son bana şunu dedi, '' Kerem Bey ben mağaza müdürü olduğum için bazen açamıyorum siz en iyisi bundan sonra E*** Bey' i ya da Ö*** Hanım' ı arayın'' e ne oldu keremcim al şahsi cebim buyur diyen R*** Bey ' e? Satış bitti iş bitti.

Berjerlerin renk seçimi için gelin dediler, gittik. Seçtik ikisi de aynı renk mi olsun dediler, bir kararsız kaldık ama sonrasında evet dedik.

26.06.2020 tarihinde, mobilyalarım geldi, Oturma grubunun sadece berjerleri hazır demişlerdi, diğerlerinin hazır olmadığını biliyorduk.

Yatağın bazası gelmemiş ( unutmuşlar) yatak odası dolabının camı kırık. Paket içerisinde hediye olan TV yazıyor ama TV piyasa da yok ( gelip almam istendi kabul etmeyince gönderileceği iletildi)

bir de ne göreyim, berjerler yok sadece 1 Adet berjer var.!

Tabi aradım hemen Ö*** Hanım' ı, O da E*** Bey'i çağırdı telefona ( Öncesinde E*** Bey' i aradığımda açmadı tabi )

Çat bana WhatsApp dan sözleşme geldi, imzaladığımda tekli berjer yazıyormuş. Yani bir önceki sözleşme deki koltuk takımı öyle diye, 2 li berjer fiyatına tekli berjer olarak bana satışı yapılmış yeni seçtiğimiz koltuk takımının.

Tüm koltuk takımını değiştirmek için fark olarak 2000 TL öderken, diğer berjer' i istiyorsanız 1500 TL daha ödemeniz gerek dediler .Yani bir tekli Berjer 1500 TL i

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Bellona Logo Bellona 1 hafta önce

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, Bellona Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz, markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 99 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak ya da www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

profile-icon Kemal 1 hafta önce

Şikayetimin devamı Yani bir tekli Berjer 1500 TL ise, ben diğer koltuğu falan 500 TL farkla almışım o zaman :) Gerçekten şok oldum ve hayatımda kendimi hiç böyle enayi gibi hissetmemiştim. O arada telefonda konuşuyorum tabi, montajcı abiler dedi ki Bakırköy şube mi? Onlardan sürekli şikayet alıyoruz falan. Velhasıl, güler yüz ve güvene kapılıp okumadan sözleşmeyi imzaladım bu benim eşşekliğim, ama yapılan hatayı telafi etmek de sizin göreviniz. Bellona' nin sitesinde Loren Koltuk Takımı' nın satış açıklaması şöyle yazıyor! '' Loren Koltuk takımı modelimiz 3-3-b-b ve 3-2-b-b takım yapısı ile koleksiyonumuza dahil edilmiştir. Tüketicilerimiz odalarının genişliğine göre üçlü veya ikili koltuk ünitesi tercih edebileceklerdir.'' Bana bunu nasıl oluyor ' da 3+3+b olarak satabiliyorsunuz? Kalan tekli Berjer ne oluyor? İkili Berjer ile showroom' a koyup da, koltuk takımını uyarmadan yeni sözleşmeye de tekli berjer yazmak ne demek? Gereği konusunda Mağaza harici Bellona' nın kendi bünyesindeki bir yöneticiden dönüş beklemekteyim. İş bu mail bir şikayet mailidir ve işlemimin çözülmemesi durumunda tüm yasal haklarımı kullanacağımı beyan ederim. Kemal kerem takas

profile-icon Kemal 1 hafta önce

Benimle şube' nin müdürünün üzerinde gerçekten lafı eveleyip gevelemiyecek yetkide birisi görüşmediği sürece, bu konuyu sürdüreceğim. Para kolay kazanılmıyor.

Bellona Logo Bellona 1 hafta önce

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 99 numaralı iletişim hattımıza ya da www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, Bellona Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler