Bellona  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi
  4 Yorum

Bellona Aldığım Ürünlerin Birçoğunda Problemler Var 3 Aydır Çözemediler

4.385görüntüleme
Gürkay
Gürkay 28 Ekim 2020 21:23

Yaklaşık 3 ay önce Niğde'de bulunan Akgünler Bellona mağazasından Orlando oturma grubu yemek masası takımı ve yatak odası takımı aldım ve 26.500 TL peşin ödeme yaptım. Keşke almaz olaydım ama gel gelelim ki o tarihten bugüne kadar ürünlerde birçok problem çıktı öncelikle kurulum esnasında zigon sehpalar ve orta sehpa bariz şekilde problemliydi kabul etmedim kurulum elemanlarının koskoca çizikleri göre göre bir şey yok deme rahatlıklarına rağmen iade yaptım o ürünleri. Yine kurulum esnasında yemek takımının konsolunu yanlış vida atarak deldiler onu da yeni parça göndereceğiz dedikleri için kabul ettim ama 3 aydır parça falan gelmedi. Ürünleri kullanırken daha 1 haftalık mobilyalar gıcırdamaya başladı ve üzerine oturmaya korkar hale geldik misafirim geldi yer yatağında yatırmak zorunda kaldım o derece yani. Bunu da hem bayiye hem Bellona müşteri hizmetlerine bildirdim servis gönderdiler gelen servis mobilyayı söktü içine birkaç çivi vida bir şeyler çaktılar tamam oldu deyip gittiler ama 2 gün sonra mobilyalar tekrar yoğun şekilde gıcırdamaya başladı. 

Tekrar servis talebinde bulundum gelen servise faturayı ibraz edemedim diye hiçbir işlem yapmadan gitti. Sonra faturayı buldum tekrar servis talebinde bulundum bu sefer de gelen servis fatura dışında başka başka belgeler de istedi adını hatırlamıyorum yine hiçbir işlem yapmadan gittiler. Bayiyi arıyorum sistemde her şey kayıtlı servis böyle bir şey yapamaz diyor servis elemanları gelip gelip hiçbir şey yapmadan geri gidiyor. Tabi bu arada yemek masasının sandalye ayakları da sallanmaya başladı onu da yeni fark ettik. Sıfır olarak dünya para vererek kalite diye aldığım Bellona beni rezil etti aldığıma alacağıma bin pişman oldum kendileriyle bu problemi çözemediğim için buraya yazmak zorunda kaldım.

Ha bu arada bugün de Bellona müşteri hizmetlerini aradım hemen dönüş yapacaklarını söylediler daha dönen olmadı her zamanki gibi. Bellona yetkilileri bu mesajımı okuyorsanız ben bu Orlando koltuk takımınızı kullanmak istemiyorum zaten servisiniz 1 kere geldi içini dışını açtı 3-5 saçma sapan vidayla gıcırtı gidecek dediler olmadı tekrardan böyle bir işlemi kabul etmiyorum bu ürününüz sorunlu üretimi hatalı yenisini göndermenizi talep ediyorum talebimi karşılamazsanız başka her türlü seçeneğe başvuracağım bilginiz olsun.

Gelişme
Gelişme

2 hafta önce

Yaklaşık 4 hafta önce servise götürmüş olduğunuz mobilyalarım hala getirilmedi müşteri hizmetlerini arıyorum bilgi alamıyorum size dönüş yapacağız diyorsunuz hiçbir dönüş olmuyor. Lütfen biraz ciddiyete davet ediyorum sizi Bellona. Mahalle bakkalları sizden daha kurumsal çalışıyor sayenizde bunu anlamış olduk. Sizden alışveriş yaptığım günden beri bin pişmanım haram olsun size verdiğim her kuruş. Ne zaman gelecek bozuk mobilyalarım bunu bir an önce bildirin bana eşim hamile sandalyede oturmaktan perişan oldu sizin yüzünüzden yazıktır ayıptır.

Bellona Logo
Bellona28 Ekim 2020 21:27

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 99 numaralı iletişim hattımıza ya da www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, Bellona Müşteri Hizmetleri

Bellona Logo
Bellona04 Kasım 2020 16:27

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, bellona Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz, markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 99 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak ya da www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

Gürkay
Gürkay30 Kasım 2020 16:00

Servis geldi 1 ay kadar önce ürünleri önümüzdeki günlerde alıp fabrikaya göndereceklerini söylediler ama 1 aydır ne arayan var ne soran var. Bakalım ne zaman çözülecek. Satmış olduğunuz koltuklara gıcırdama sesinden dolayı oturamıyoruz maalesef misafir bile kabul edemiyorum sayenizde. Pişman ettin beni Bellona...

Gürkay
Gürkay11 Aralık 2020 13:31

Uzunca bir zamandan sonra sonunda servisleri geldi ve koltuk takımlarımın bir kısmını götürdü fabrikaya gidip yapılıp geleceğini söylediler fakat bu süreç en az 20-25 iş günü sürecekmiş yani biz mağdur olmaya devam ediyoruz paranla rezil oluyorsun dedikleri durumu tam olarak yaşıyoruz. Bu süre zarfında yerde oturacağız galiba evin son halini fotolarda paylaşacağım rezilliğimizi görün Bellona alırken bir daha düşünün.

Gürkay
Gürkay11 Aralık 2020 13:32

Fotoğraf

Gürkay
Gürkay11 Aralık 2020 13:34

Fotoğraflar

  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi
  4 Yorum

4 Yorum

Eda
Eda29 Ekim 2020 13:10
 

Sorununuz çözüldü mü acaba

Elif
Elif11 Kasım 2020 10:32
 

Koltuklarda ki diğer sorunları çözerlerse ve kullanmaya başlayabilirseniz koltuklarda bir de tiftiklenme problemi yaşayacaksınız. Enza'ya gidip bildireceksiniz tekrar sonra inceleyip ama siz pamuklu kıyafetlerle oturmuşsunuz kullanıcı hatası diyecekl

Nezahat
Nezahat4 hafta önce
 

Enza değil ki Bellona😊

Metin
Metin4 hafta önce
 

Aynı Orlando takım, aynı gıcırtı. Benim koltukları aldılar yenisi geldi. 2 ay geçmeden yeniler de gıcırdamaya başladı. Şimdi fabrikaya gidecekmiş. Bu modelin gıcırdamaması imkansız. Bakalım nasıl sonlanacak bu eziyet.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler