Bellona 4 Aydır Gelmeyen Koltuk Takımı

Emel Emel13 Kasım 2020 11:01

Bellona İzmir Çiğli bayisinden Nisan sonunda aldığımız koltuk takımı arızalı çıktığı için tespiti, fabrika hatası olduğunu kabul etmeleri 2 ay gibi bir zaman aldı. Sonrasında paramızı iade etmediler. Değişime gidildi Ağustos 2020'de başka bir takımın siparişini verdik. Yaklaşık 4 aydır bu koltuk takımını bekliyoruz Hâlâ gelmiş değil. Sürekli oyalıyorlar.  Pazartesi itibariyle de yasal haklarımızı arayacağız.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Bellona Logo Bellona 13 Kasım 2020 14:30

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, bellona Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz, markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 99 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak ya da www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

Bellona Logo Bellona 13 Kasım 2020 11:02

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 99 numaralı iletişim hattımıza ya da www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, Bellona Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler