Bellona 1 Yıl Oldu Halen Servis Gelmedi

Serkan Serkan6 gün önce

Antalaya Konyaaltı Bellona mağazasından oturma gurubu yatak odası gurubu yemek odası takimi aldım ürünlerim geldi kurulum yaparken 1 adet rafı kırdılar. Servis rapor tutuk yenisi gelecek dedi o kadar aramam rağmen ürünleri teslim aldıktan 5 ay sonra zorla getirtebildim. Gelen servis görevlileri kırılan rafın değişimi. İle ilgili herhangi bir kayıt yok biz kayıt oluşturuyoruz dediler iki hafta içinde elinize ulaşır ve iki hafta içinde diğer mobilyaların eksiklikleri giderilmek için 2 hafta içinde tekrar geleceğiz dediler 5 6 ay oldu gelen giden arayan soran yok. Halen raf kirik halen dolap kapakları tamir edilemedi. Bu sikayetvar.com a ikinci yazışım. İlk yazdığımda Bellona müşteri temsilici beni arayarak şikayetime benimle ilgilendiler vs vs bir şeyler yazdırdı.

Ben almış olduğum ürünlerdeki eksik aksaklıkların giderilmesini istiyorum. 1 yıldır servisi bekliyorum

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Bellona Logo Bellona 3 gün önce

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, Bellona Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz, markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 99 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak ya da www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

Bellona Logo Bellona 6 gün önce

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 99 numaralı iletişim hattımıza ya da www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, Bellona Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler