22 Nisan 2013

Bellona Geç Teslimat!

Bellona Milas/Muğla şubesinden 20. 03 tarihinde, 3 hafta sonrasında ürün teslimat garantisi vermeleri nedeniyle 2 adet baza ve 2 adet yatak aldık. Ancak 20. 04 tarihi ile tek yatak geldi. Bel fıtığı problemi nedeniyle, teyzem nerdeyse yürüyemediği için, emanet bir baza ile yatağı teslim ettiler ancak diğer yatak ve bazalardan hala haber yok.

Tüm sorumluluğun fabrikada olduğunu, fabrikanın 25 Mart tan siparişi teyit ettiğini vb belirtiyorlar ancak bu bize en başta verilmiş taahhüt ile hiç uymuyor. Şubenin ve dolayısı ile Bellona'nın müşteri hizmetlerinden hiç memnun kalmadık!

Banu 77 Okunma

Cevaplar

  • Banu 03 Mayıs 2013

    Hem Bellona musteri hizmetleri hem de satıs yapan bayii yatagın bu içinde bulundugumuz hafta teslim edilecegi teyidini verdiler ancak hala teslim edilen bir yatak yok. Surekli erteleme var. Sikayetimize kısa surede cevap aldık ancak cozum alamadıktan sonra hiçbir kıymeti yok.

  • Bellona Temsilcisi25 Nisan 2013

    Sayın İlgili, Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, Bellona Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz; markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 444 33 99 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak yada www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön