06 Eylül 2013

Bellona Bozuk Ürün!

Bellona marka diye bir köşe takımı alalım dedik almaz olaydık. Gerçi alamadık ya. Önce bayi en geç 25 gün içinde teslim olur dedi. Bu süre 2 aya uzadı. Sonra geldi dediler ama köşenin kumaşında sorun var, geri gönderdik dediler. Bende köşe haricindeki parçaların getirilmesini köşeyi sonra getirmelerini istedim, kabul ettiler.

Bir gün sonrasına söz aldık tabi gelmedi. Aradım ulaşamadım iki gün sonra aradığımda bu sefer kumaşların tamamında sorun olduğunu, başka bir kumaş seçmemi istediler. Müşteri hizmetlerini aradım olduğu gibi anlattım. En geç iki gün içinde bana döneceklerini söylediler ama nerede iki gün sonra aradığımda görüşmelerin halen devam ettiğini söylediler. Sanki devlet sorunu bu kadar uzadı.

Özgür 124 Okunma

Cevaplar

  • Özgür 12 Eylül 2013

    şimdi diğer şikayetlerin detayına baktığımda bilgi aktarımı yapılmıştır diyor orası yalan anladık bana da yazmışlar ama arayan yok farz edelim aradılar bilgi aktarımı diyor dikkat sorunu çözümlendi demiyor çünkü adını anmak istemediğim bu firmanın işi sorun çözme değil tüketiciye sorun çıkarma şirketi kurmuşlar

  • Bellona Temsilcisi09 Eylül 2013

    Sayın İlgili, Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, Bellona Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz; markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 444 33 99 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak yada www.bellona.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön