Toplam çözüm sayısı
..
Bellima Tur ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ferhat'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız

  • profile
  • profile
  • profile
5 Destekçi
  2 Yorum

Yeni karşılaştırma

ile

Bellima Tur Müşteri Memnuniyeti Değil De Para Odaklı Olması

2868görüntüleme
Ferhat
Ferhat 07 Ağustos 23:40

30-06 Temmuz tarihli Özel Karadeniz Yaylalar ve Batum turuna katıldık. İzmir kalkışlı otobüs turuna biz Manisa'dan katıldık. Programda belirtilen biniş noktası Manisa otogarında beklerken tur firmasının şoförü otogara giremeyeceğini Manisa eski garajına gelmemi söyledi ve biz de ikiletmeden kendi imkanlarımızla o noktaya geçtik. Tur otobüsü bulunduğumuz yere geldiğinde i**isimli şoför inip valizleri yerleştirirken burası trafik neden ileride beklemiyorsunuz biraz mantığınızı çalıştırın gibi cümleler kurarak saygısızlık yaptı. Haksız olduğu ve saygısızlık yaptığı için bende cevap verdim ve aramızda tartışma çıktı araya rehber hanım girerek yatıştırdı ve yolculuğumuz başladı. Aradan zaman geçtikten sonra Ordu ilinde konaklayacağımız otele vardığımızda şoför yanıma gelerek haksız olduğunu uykusuz ve yorgun olduğunu belirterek özür diledi. Tur boyunca mola yerlerinde benzinlik market çalışanlarıyla ve r** otellerindeki maske uyarısı yapan çalışanlarıyla tartışarak problem yaşadı. Tur bitiminde dönüş yoluna geçtiğimizde bizi almış oldukları Manisa iline girmeyeceklerini İzmir'e direkt gideceğini söyledi. Ben de bizi Manisa kavşağında indirmesini rica ettim ve i** isimli şoför kabul etti fakat bizi kasıtlı olarak farklı noktada bıraktı. Kendi imkanlarımla ve elimde bavullarla eve ® dönmek zorunda kaldık. Firmayı arayıp şikayet oluşturduğumda size geri dönüş yapacaklar dendi. Bellima Tur'un sosyal medya hesaplarından katılmış olduğumuz turun fotoğrafının altına katılacak insanlara turla ilgili bilgi amaçlı olumlu-olumsuz eleştiri anlamında yorum yaptım. Daha sonra yorumumun silinmiş olduğunu ve Instagram ® hesabından engellenmiş olduğumu gördüm. Yapılan eleştiriyi kabullenemeyen sadece para odaklı vizyonsuz bir tur firması. Böyle işletmelerin geleceği kısa sürecek gibi gözüküyor.

  • profile
  • profile
  • profile
5 Destekçi
  2 Yorum

2 Yorum

Ramazan
Ramazan09 Ağustos 18:23
 

Düşüncelerine birebir katılıyorum. Benimde şikayetimde bazı cümlelerim ayıklanmış. Kamuoyundan bazı şeyler kamufle ediliyor. Gerçek şikayet iki kurumdan birine yapılacak. İsim veremiyorum. Hep beraber paylaşmak gerekiyor.

 1
Bellima
Bellima16 Ağustos 16:58
 

Ramazan bey 4 kişi tura 1 gün kala kendi isteğiniz ile katılmadığınız halde, bizi ve sizden hariç tura katılacak olan 10 kişiyi mağdur etmeye çalıştığınız halde bu pişkinliğiniz gerçekten inanılır gibi değil. Ayrıca ferhat bey ile görüşüldü, bahsettiği konu sizin konunuz ile hiç alakalı değil, başlığı okuyup buraya yorum yazmışsınız gerçekten çok komiksiniz. Ramazan bey 4 kişi tura katılmak için kayıt yaptırmış iyi niyetli olarak kapora ile rezervasyon yapılmış tura 1 gün kala turu 14 kişi olduğu halde çıkaracağımızı beyan etmemize rağmen 4 kişi iptal etmiştir. Ancak biz kalan 10 kişiyi tura yine de gönderdik.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile