09 Eylül
#12574542

Kırık Çıkan TV'ye Ekran Değişimi Teklif Eden Beko

Sıfır olarak aldığım TV ürününü servis teslim etmeye geldiğin de kırık olduğu görülerek geri götürdü. Daha sonra tarafıma panel değişikliği yapılarak iade edileceği TV yi teslim etmek zorunda olduklarını söylediler. Bende kabul etmeyerek para iademi istedim. Şimdi yaklaşık 10 gündür beklediğim ürün için para iadesini 7 10 gün içinde yapacaklarını söylüyorlar.


Sözde dünya markası! abuk subuk markaları alsak hiç olmazsa bunları yaşadığımızda şaşırmazdık. Koskoca dünya markasının! Elinde almış olduğum TV'nin yerine verecekleri muadil bir TV yok. 10 gün daha beklemek istemiyorum para iadesi için! Beko'dan da uzak duracağım bundan sonra, kapıdan içeri sokamam.

Davut Davut 272 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Davut10 Eylül

    Çok mutlu olduk, arayıp arayıp bir şey yapamadığınız için çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız...

  • Beko Temsilcisi09 Eylül

    Sevgili müşterimiz Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Beko ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Beko Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

Ziyaretçi Yorumları