07 Kasım
#12921336

Beko Çekmeceli Derin Dondurucu Aldığım Günden Beri Sürekli Arıza Çıkardı

Beko'dan aldığım derin dondurucu (7 çekmeceli) yüzlerce defa servis gelmesine ve yüzlerce defa müşteri hizmetlerini aramama rağmen hiçbir şekilde kalıcı çözüme ulaştırılamamıştır. Aldığım günden beri sürekli arıza çıkardı orası burası değiştirildi içinde bulunan dünyanın malzemesi çözüldü kaç defa çöpe gitti bunu belirtmeme rağmen ısrarla ürün değiştirilmiyor parça değiştiriliyor. Benim zararım nereye gitti? Ya Beko gibi bir marka eğer sürekli arıza oluşturan bir ürününü değiştiremeyecek kadar düştüyse alın benden 2. Ele satın sizin olsun ama yeter yani bu kadar müşterinizin aklıyla dalga geçmeyin! Bir daha evime asla Beko marka bir şey sokmam nefret ettim!
Tamamıyla arızalı ürünü servis kapsamında oyalayarak zaman geçirme amacındasınız farkındayım garanti süresi dolunca ürünü elimde patlatma çabanızın da farkındayım ama bu hizmet politikasıyla insan! Kaybetmeye devam edeceksiniz.

Seref Seref 613 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Beko Temsilcisi07 Kasım

    Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Beko ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Beko Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler