31 Ekim
Yorum Yap
#11092951

Beko Çamaşır Kurutma Makinesi Tamir Edilememesi!

2017 Nisan ayında Beko kurutma makinesi aldım. Ekim 2018 de arızalanan makinamı Kartal yetkili servisi Çandayanıklı evimden aldı tamir etti ve evime teslim etti fakat kurutma makinem tamir olmamıştı.


Tekrar servis geldi önce tamir olduğuna beni ikna etmeye çalıştılar! Ben ikna olmayınca hafta sonu başka bir teknik personeli geldi evde bazı testler yaptı ve evet makinede sorun vardı ve tekrar servise götürdüler ve başka bir arızası olduğunu söylediler 10 gün sonunda tekrar makinamı teslim ettiler.


Fakat makinem eski performansında kurutma yapmıyor hala. Makinemizin değişimini talep ettiğimizde bizi 4440888'e yönlendirdiler fakat çağrı merkezi de kesinlikle yardımcı olamıyor. Çözüm merkezine yönlendireceklerini söylüyorlar fakat yine beni Kartal Yetkili Servisi arıyor!


Mühendis ve Değişim talebimiz olmasına rağmen hala teknik servis yönlendiriyorlar. Konuya yaklaşımları ve çözüm bulma konusunda kesinlikle size yardımcı olamıyorlar. Sinir sisteminizin çok sağlam olması gerekiyor. Bu arada her teknik servise gidip geldiğinde düzgün nakliye olmadığı için makinemde ezik ve göçükler oldu.


Koç grubuna hiç yakışmayan bir sorunla baş başa kalmış durumdayız. Ve bize çözüm bulacak kimse yok. 4440888 çağrı merkezine sırasıyla sorunumu anlatmama rağmen sadece beni anladığını söyleyen U** Bey ve M*** beyle konuştum. Onlar sadece çalan telefona baksınlar diye oturtulmuş insanlar. Candayanaklı'ın servis sorumlusu S** A***'in de konuya ve duruma gayriciddi yaklaşımı ve hiçbir şekilde yardımcı olmayışı da ayrı bir sorun.


1 yıllık makineyi çöpe mi atmamızı istiyorsunuz. İlave garanti ile 7 yıllık garantisi var bu makinenin. 5 ayrı servis kaydı bulunuyor ve bugün açılan servisle 6 olacak. Değişmemiş mekanik parçası kalmamış. Tamir edemeyeceğiniz bir ürünü neden üretiyorsunuz? Arkasında duramayacağınız değişimi veya ücret iadesini yapamayacağın bir ürünü neden üretiyorsun Koç grubu?

Derya 2.531 Okunma

Cevaplar

  • Beko Temsilcisi01 Kasım

    Sevgili müşterimiz Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Beko ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Beko Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888 / 0850 210 08 88 www.beko.com.tr

Ziyaretçi Yorumları