Toplam çözüm sayısı
..
Beko ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Korhan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız

  • profile
1 Destekçi

Yeni karşılaştırma

ile

Beko Ayıplı Ürün Değişimini Yapmıyorlar

12298görüntüleme
Korhan
Korhan 18 Kasım 2020 17:45
Çözüldü Çözüldü
Korhan'ın Teşekkür Mesajı
“Genel merkez iletişime geçerek sorunumuzu çözdü. Ayıplı ürünün yenisi temin edilerek tarafımıza ulaştırıldı ve kurulumu yapıldı. Teşekkür ederiz.”

Satın almış olduğumuz ankastre manhattan gri cam set içerisinde yer alan afe 24300 GR2OK kodlu ankastre fırın ®ın, kuruluma gelen ekipler tarafından kutusu açıldığında hasarlı olduğu ortaya çıkmıştır. Kurulum yapan ekip ücretsiz olarak hasarlı parçanın onarılabileceğini belirtti ancak ürünü sıfır almış olduğumuzdan tamir görmüş ürün istemediğimizi ve değiştirilmesini talep ettik.

Kurulum ekibi gayet nazik bir şeklide isteğimizi karşıladı ancak ürün teslimatını başka şube yaptığından değişimini aynı şubenin yapabileceğini belirtti.

Şube ile iletişime geçerek ürünün değiştirilmesini talep ettik. Arayan yetkili ürünün kendi stoklarında, fabrika ® stoklarında ve diğer hiçbir şubede olmadığını ve ankastre fırın fatura bedelini iade edebileceklerini veya fark alarak üst modeli verebileceklerini belirtti. Fatura bedelinin iadesini istemediğimizi yeni ürün ile veya üst modeli değişimini istediğimizi belirttik.

Ürünün güncel satış bedeli ile internette (www.Beko.com.tr) satışının hala olduğunu ve aradığım bir şubede de stokunun olduğunu söylediğimde, internette satılan ürün stoklarının ayrı olduğunu onlarla değişim yapamayacaklarını sadece fabrika stoğundakiler ile değişim olduğunu, bayii stoklarını da sistem üzerinden göremediklerini belirtti.

Madem ki ürünü temin edemiyor, Ürünümüzün bir üst model olan afbd 14300 gks (Gri cam-Ocak ve davlumbazımız da gri cam) olan modeli ile değiştirilmesini talep ettik ancak onu da 380 TL gibi bir fiyat farkı ile yapabileceklerini ama onunda fabrika stoku olmadığından siyah olan model ile değiştirebileceklerini belirttiler. Daha yeni çıkmış bir ürün olduğunu ve TV reklamlarında yeni yer aldığını ve internet satışı olduğunu söylediğimizde ise henüz üretimde olmadığını ne zaman üretilip teslim edileceği bilgisine ulaşamadıklarını belirttiler.

Özet ile satın almış olduğunuz Beko marka ürününüz ayıplı ürün çıkarsa fatura bedelini ücret iadesini alıp aynı ürünü güncel fiyatı ile ücret farkı vererek ya da üst modelini ücret farkı verip www.Beko.com.tr sitesinden çevrim içi alabilirsiniz, "6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun" kapsamında yer alan tüketici "malın ayıpsız misliyle değişimini isteyebilir" ibaresi bu firma da geçerli değil deniyor. Ürünler stokta yok ama üzerine fark verirseniz bulur yollarız deniyor.

Bu arada aynı setten daha önce bir tane daha almıştık ve memnun kaldığımız için anneme aynısını almıştık, şimdi çok pişmanız.

Beko Logo
Beko19 Kasım 2020 10:01

Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Beko ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Beko Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888 www.beko.com.tr

Korhan
Korhan06 Aralık 2020 15:22

Genel merkez iletişime geçerek sorunumuzu çözdü. Ayıplı ürünün yenisi temin edilerek tarafımıza ulaştırıldı ve kurulumu yapıldı. Teşekkür ederiz.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile