08 Kasım
#12927796

Beko Arızalı Ürün!

Yaklaşık 2 ay önce almış olduğumu Beko 7080 multimode eı model derin dondurucu aldığımız günden beri garip sesler (kırıcı sesi, kapı gıcırtısı vb. ) çıkartarak çalışmaktadır. İlk olarak satın aldığım bayiye durumu anlattığımda ürünün yeni olduğundan içindeki gazın tam oturmamış olabileceğini ya da buz kırma işlemi gerçekleştirdiğinden dolayı yapabileceğini söyledi. Ancak bu sesler artarak devam etti ve geceleri beni uykumdan uyandırır seviyeye ulaştı.


Dün servis talebim üzerine gelen yetkili arkadaşlar ilk defa böyle bir olayla karşılaştıklarını ve ürünün tamirinin yerinde mümkün olmadığını, atölyede ya da fabrikada kaynak vb. İşlemler yapılması gerektiğini bildirip ürün için parça talep edip gittiler.


Buradan şu soruyu sormak istiyorum, bu ürün atölyeye gider ise ben içindeki donuk gıdaları nerede saklarım? Bugün ise bir bayan beni arayıp ürünün tamirinin gelen arkadaşların tahmin ettiği parça ile değil de ''silikon bir parça'' ile olabileceğini ve aslında ürünümüzün arızalı olmadığını iddia etti. Ben şimdi size soruyorum ekte videosu olan ürün arızalı mıdır, değil midir? Bu ürünü asla ve asla kullanmak istemiyorum, değişimini talep ediyorum!

Mustafa Mustafa 426 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Beko Temsilcisi09 Kasım

    Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Beko ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Beko Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler