09 Eylül
#12573310

Aksey Elektronik Ve Beko Servis Sorunu!

30 Ağustos 2019 Cuma günü Kadıköy Beko bayii olan Aksey Dayanıklı Tüketim Malları San. Tic. Ltd. Şti'den bir adet Beko 12000btu mobil klima satın aldım. Ertesi gün hafta sonu olduğundan dolayı teslimat haliyle olmadı. Biz de 3 Eylül 2019 Salı günü teslimatı rica ettik.


Önce 13.00 ile 15.00 arsı daha sonra 15.00 ile 17:00 arası olmak üzere, tüm gün evde beklememize rağmen cihaz teslim edilmedi. Bu yetmezmiş gibi telefonuma "cihazınız teslim edilmiştir" mesajı geldi.


Sonra bayi ve servisi aramam rağmen cihaz teslim edilmedi, dolayısıyla aynı gün cihazı hem bayiiden hem de çağrı merkezinden bu şikayetle teslim ettik. Fakat bugün hem bayii hem de Beko merkez para iadesini gerçekleştirmedi. Hatta Beko çağrı merkezi "böyle bir talep oluşturulmamıştır" dedi. Ben paramı nasıl iade alabilirim?


Beko veya Arçelik'te, koskoca firmada bu işi ciddiye alacak birileri yok mudur? Umarım bu site bana yardımcı olabilir. Bir daha asla "Arçelik" ve "Koç" grubundan bir eşya almak zorunda kalmamak dileğiyle.

Tuna Tuna 257 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Tuna09 Eylül

    Açıkçası buradan verdiğiniz güler yüzlü cevabın onda birini telefondaki hizmette göremedik, öncelikle hiçbir problemimi çözemediniz, ayrıca tüm tüketicilerin bilmeye hakkı var, neden sizin özel mail adresinize mesaj atayım ki? Sakın Beko veya Arçelik'ten alışveriş yapmasınlar, çünkü bu firmalar nereye bayilik veya servis yetkisi verdiğini umursamıyorlar, kimin taşıyıp eve monte ettiğini takip etmiyorlar, her şikayet ettiğimde bizim tasarrufumuzda değil, bayi ile görüşün diyorlar, yani saldım çayıra mevlam kayıra durumu hüküm sürüyor. Neymiş, 15 gün içinde param ödenirmiş, iyi de kardeşim benim elimde cihaz yok neden 15 gün paramı tutuyorsun elinde ben milyarder miyim? Hem hata yapıyorsunuz hem de telafi edemiyorsunuz, yazıklar olsun Arçelik ve Beko'ya! Ayrıca hiçbir problemi ne çözdüler ne de çözmeye hazırlar, 100 senelik acemilik devam ediyor!

  • Beko Temsilcisi09 Eylül

    Sevgili müşterimiz Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Beko ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Beko Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888

Ziyaretçi Yorumları