Toplam çözüm sayısı
..
Baymo Mobilya ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Özlem'in şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız

  • profile
  • profile
  • profile
4 Destekçi
  1 Yorum

Yeni karşılaştırma

ile

Baymo Mobilya Koltuk Takımı Sorunu

1853görüntüleme
Özlem
Özlem 24 Ekim 2020 00:13

Haziran ayında çok övgü ile anlatılan koltuk takımının hangi vukuatını anlatayım? 1- yarı ücretini teslim almadan verip diğer yarısını teslim aldıktan sonra vereceğiz diyerek anlaştık. Ürün teslim zamanı geldiğinde önce parayı yatırın ancak eve ® getiririz dediler. 2- ürünü başka çaremiz olmadığı için aldık ama keşke yolumuz oradan geçmeseydi 3 ayda tam 4 kez koltuklarda arıza çıktı. İlk ayakları eğriydi geldiler düzelttiler. İkincisinde koltuk düğmesi elimde kaldı beni 20 gün bekletip zor bir hal geldiler yaptılar. Aradan 15 gün geçmedi öbür düğme yine elimde kaldı 1-2 gün sonra diğer koltuğun düğmesi de koptu.

Servis istedim lakayıt bir cevap aldım. 3 ay olmadan koltuk minderleri çöktü servis 25 güne gelip yapacağım dedi 3 hafta oldu hala arayan soran yok! Koltuk düğmesi hala oynuyor. Bin kere milyon kere pişman oldum. Verdiğim onca paraya yazık. Bundan sonra değil bir kırık iğne almak kapısının önünden dahi geçmem bu firmanın. Zor bir hal biriktirip ödediğimiz parayla resmen rezil olduk!  

Gelişme
Gelişme

29 Ekim 2020 09:24

Ürünü satmadan önce her şekilde yardımcı olacaklarını müşteri onlar için velinimet! Ve her zaman müşterinin hakli olduğunu savunan firma ürünü sattıktan sonra 3 ayda 4 arıza çıkaran koltuklarına nasıl sahip çıktıklarını gördük! Bir de "Rabbim kul hakkıyla beni karşına çıkarma" diye durum atıp insanın dini duygularını da mağdur ediyorlar. Gidip ikinci elden mal alsam bu kadar sorun yaşamazdım eminim. Giden onca parama mı yanayım baymo mobilya için harcadığım boşuna geçen zamana mi? Ben hakkımı asla helal etmiyorum 3 ayda 4 arıza veren, koltuk minderleri çöken takımlarıyla övünsünler sonrada kul hakkından bahsedip yaşasınlar bakalım. Sorunlarıyla ne kadar ilgilendiklerini de görmüş olduk, baymo mobilya tüm sorumlularını bundan sonra diyecek bir şey yok Allah'a havale ediyorum.

24 Ekim 2020 00:20

Düzeltme: servis 15 güne gelip yapacağım dedi 3 hafta oldu gelen giden yok. Ayrıca 10 gün önce benim Atakum'daki adresimin önünden servis aracının geçtiğini tesadüfen gördüm akabinde ne zaman geliyorsunuz diye servisi aradım bana şu an Bafra'ya doğru gidiyoruz Atakuma işimiz Olduğunda mutlaka gelip yapacağız dedi. Hangi birini anlatayım baştan aşağı hepsi aynı bu firmadakilerin. Hiçbir şekilde üründen de firmadan da memnun değilim.

  • profile
  • profile
  • profile
4 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Betül
Betül20 Kasım 2020 11:30
 

Özlem hanım ücretinizi ödediğinize dair elinizde makbuz vs herhangi bir belge varsa ve ürünlerinizin faturasını tarafınıza vermedilerse maliyeye şikayet edin.

 1
Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile