03 Şubat 2016

Baymak Ürün Garantisi İptal Edildi!

Ürünü Artvin Arhavi Baymak bayiinden aldık ve kendilerine kurdurduk. Katı yakıtlı kalorifer kazanı. Aldığımız 3 ay oldu. Geçenlerde ufak bir arızası oldu yetkili servisi çağırdık ürünün garantisinin olmadığını söyledi. Neden dedim yetkili servis kontrol edip öyle teslim almamız gerekiyormuş. Bayi bize test etti teslim etti. Demedi ki yetkili servisin de gelip bakması lazım diye. Şimdi bizim ürünümüzün garantisi yokmuş. Garanti kapsamı dışında kalmış. Elimde garanti belgesi faturası mevcut ama garantisi yok. Baymak şirketinin derhal ürünümüzü garanti kapsamına almasını istiyorum.

Mesut 259 Okunma

Cevaplar

  • Mesut03 Şubat 2016

    tarafıma 7 gün oldu dönüş yapılacak dönüş yapılacak bekliyoruz oo meşhur dönüş ne zaman yapılacak. ürünü satarken ıyı sattıktan sonra türlü bahanelerle ürün garanti kapması dışında. işin garip kısmı gelen yetkili servis de dıyorkı urun gayet ıyı kurulmus hiç bır sorun yok tüm yeterliliklere sahip diyen yetkili servis. biz onay vermeden kullandığınız için urun garanti kapsamı dışında kalıyor. Baymak firmasını bu kusurlu ayıplı davranışından dolayı şiddetle kınıyorum. bu işin peşini bırakmam her türlü hukuk mücadelemi vereceğim.

  • Baymak Temsilcisi03 Şubat 2016

    Değerli Tüketicimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili en kısa sürede tarafınız dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla, Satış Sonrası Hizmetler Müdürlüğü

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön