15 Mayıs
#11977334

Baymak Kombi Ana Kart Arızası!

Garanti kapsamındaki Baymak kombim ısıtmama problemimden dolayı Bandırma yetkili servis doğan ısıtma_soğutmayı çağırdım. Problemin ana kartta olduğunu içine su kaçmış değişmesi gerektiği ve 700 TL ücreti olduğunu söyledi. Baymak Müşteri temsilcisini aradım yapacak bir şey yok servis ne söylüyorsa o diye yanıt verdi. Şimdi size soruyorum kapalı cam balkonda takılı kombim kendim su tutmadığıma göre içine su kaçması gibi komik bir netice benim mi problemim yoksa üretici firmanın mı?


Montaj yapıldığında garanti başlangıcında yetkili servis niçin garantiyi başlattı ve yerinin uygun olmadığı beyan etmedi. Baymak gibi büyük firmanın sloganına (işimiz sizi anlamak) yakışmayan bir servis ve müşteri hizmetlerini esefle kınıyorum. Lütfen sesimi duyan yetkili birileri vardır bu tür negatif tutumlu insanlara gereken verirler.

Ergün Ergün 848 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ergün16 Mayıs

    Hem yetkili servisi hem müşteri yetkililerinin verdiği yanıtı sizinle paylaşıyorum. Kapalı kombi dolabı muhafazası olduğu halde hava koşullarını bahane ederek içine su girerek oksitlenmesinin, ve bu nedenle anakartın yanmasının tek suçlusu bizmişiz gibi bunu bize mal edip kullanıcı hatası olarak mal ediyorlar. Kesinlikle ürünün arkasında durmuyorlar. Bilseydim kombinin bu kadar hassas olduğunu yatak odasına taktırırdım. Baymak markasını seçtiğim için çok pişmanım, müşteri odaklı değiller.

Ziyaretçi Yorumları