Baymak Garanti Süresinde Sıkıntı

Ercan Ercan28 Ağustos 00:00

03/11/2019 tarihinde Aqua Konfor 6 ürününü aldım. 3 yıl garantili olan ürünleri daha 1 yıl olmadan - neymiş bu sorun garanti kapsamına girmediği için yapamaz ücret alırlarmış- Sorunda anot devresiyle ilgili bir şey sanırım. Ben bu termosifonu sizden alıyorsam 3 yıl garantili başlığını avantaj bularak alıyorum. Herkes tamirci ya da termosifondan anlayacak diye bir şey yok. Hiçbir müdahalesi olmayan üründe 3 yıl garanti veriyorsan bunu yapmak zorundasın. Bir diğer konuda Aydın-Kuşadası Baymak servisi o kadar kötü ki. Termosifonu söktüler su borularını kapatmadan gitmişler. Ben bununla ilgilenmek ya da anlamak zorunda değilim. Özellikle Kuşadası bayisinin tavrından şikayetçiyim. Ürünümün de böyle bir durum yaşamamdan dolayı yenisiyle değiştirilmesini talep ediyorum.!

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Ercan 11 Eylül 15:55

03/11/2019 tarihinde Aqua Konfor 6 ürününü aldım. 3 yıl garantili olan ürün 9 aylık kullanımımda kireç oluşumundan dolayı garanti kapsamına girmediği ve ücrete tabii tutulduğu söylendi. Isparta bölgesinde arkadaşım olan başka bir Baymak bayiisiyle görüştüm. 9 aylık bir ürününün garanti kapsamı dışında olması imkansız olduğunu söyledi. Bir diğer konuda Aydın-Kuşadası Baymak servisi o kadar kötü ki. Termosifonu söktüler su borularını kapatmadan gitmişler. Ben bununla ilgilenmek ya da anlamak zorunda değilim. Su tesisatçısı çağırıp onun içinde ayrı ücret ödedim. Termosifonu geri istediğimde servis ücreti istediler. Ürünümün de böyle bir durum yaşamamdan dolayı yenisiyle değiştirilmesini talep ediyorum.!

Baymak Logo Baymak 28 Ağustos 08:01

Değerli Tüketicimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili en kısa sürede tarafınız dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla, Satış Sonrası Hizmetler Müdürlüğü

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler