2 g
Yorum Yap
#11580509

Bayrampaşa Axis AVM Baydöner Personelinin İlgisizliği!

12.02.2019 tarihi akşam saatlerinde Bayrampaşa Axis AVM içerisinde yer alan Baydöner restoranına abim ile ilk defa gitmek istedik. Siparişi restorana ait oturma alanının dışında yemek istediğimiz için kasaya sipariş vermek istedik ve kasada yer alan kendisinin belirtiği isme göre adı O** bey olan çalışan arkadaş bizler ile hızlı ve yüzümüze bakmayacak kadar ilgisiz bir şekilde sipariş alıp yine aynı hızla bizleri gönderdi. Menü konusunda bilgimiz olmadığı için ve restoranın reklam televizyonlarında da uygun menülerin çok hızlı aktığından dolayı kasadaki çalışan kişiye 20 TL tutarındaki "Tek İskender" istediğimizi söyledik ve ödeme yaptık.


Daha sonra reklam alanındaki menülerde 29 TL'ye daha uygun bir menü olduğunu ve biz siparişimizi aradaki farkı ödeyip değiştirmek istediğimizi ilettik. Kasada yer alan O** bey bizleri hiç yormadan tek kelime ile olmayacağını söyledi. 2-3 dakika sonra tekrar gelip tekrar talebimizi yeniledik. Neden bu kadar ilgisiz olduğunu ve yardımcı olmadığını sorduk. Neden bizlere uygun menü tercihinde bulunmadığını veya şu an ki değişiklik yapmamız konusunda asık yüz sergilediğini sorduk. Hemen soru üzerine isminizi öğrenebilir miyim diye sorduktan sonra ilgili arkadaş daha bir ilgili olmaya başladı.


Sanırım şikayet edeceğimi düşündü ki öyle de oluyor. Aslında çalışan arkadaşımıza karşı şikayet oluşturmak istememekteyiz. Baydöner firmasının eğer ki menü değişikliği gibi bir opsiyonu yoksa bunun şikayetinde bulunmak istediğimi belirtmeliyim. Ki eğer böyle bir seçenek var ise ilgili arkadaşın bizlere bunu yapmadığı için arkadaşı sizlere bildirmek istemekteyim. Bu ilk defa gelmiş olduğum bir restorana tekrar gelmeme kararı almak için gayet yeterli bir durumdur.

Vedat Vedat 302 Okunma 1 Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler