07 Şubat 2014

Batik'te Müşteri Memnuniyeti Sıfır.

Aralık (2013) ayında Bakırköy Capacity Avm'deki Batik mağazasından yünlü mavi renk bir kazak aldım. Özellikle belirtmek isterim ki yıllardır trikolarımı Batik'ten alırım ve şimdiye kadar bir sorun yaşamamıştım. Ama bu kazağı 2 kez giymiş olmama rağmen inanılmaz tüylenmeyle ve genişlemeyle karşılaştım.

İncelemeye gönderildi ve söylediklerine göre "Uzmanlar tarafından" incelendi. Sonucunda tüyleri temizlenip geri gönderilmiş. Tüyleri temizlemeyi ben de bilirdim. Firmaya gittim izah ettim. Ben de tekstille uğraşıyorum ve biliyorum ki tüyleri temizlemek bir çözüm değil giyildiğinde aynı sorun yaşanacak. Kazak bariz bir şekilde genişledi ki bunu da inkar ediyorlar. Asla değişim yapamayız diyorlar.

Burcu 130 Okunma

Cevaplar

  • Batik Temsilcisi18 Nisan 2014

    Değerli müşterimiz, Öncelikle Batik markasını tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Ürününüzde kullanım ya da yıkama kaynaklı bir problem bulunmaktadır. Üründen kaynaklı bir problem olmadığından ürünün değişiminin yapılması uygun görülmemiştir. Saygılarımızla Müşteri Hizmetleri

  • Burcu 10 Şubat 2014

    sürekli batik mağazalarından alışveriş yapan bir müşteri olarak,ilk kez böyle bir şey yaşamış olmam kaale alınmalı ve çözüme ulaşmalıydı. müşteri memnuniyeti umurlarında değil.benim değişimimi yapsınlar bir daha da kapılarından girmem.

  • Burcu 10 Şubat 2014

    bir daha asla batik mağazasından bir şey almam. kimseye de tavsiye etmem.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön