26 Nisan 2013

Batik Yanlış Fiyatlandırma!

Kadiköy, Bahariye'deki Batik mağazasında seçtiğim iki ürünle kasaya gittiğimde çok yüksek bir fiyat söylendi. Ürünlerin fiyatını sorduğumda askıda yazandan daha yüksek bir fiyat söylendi. İndirimli ürünlerle bir araya koyduklarını fakat ürünlerin indirimde olmadığı belirtildi.

Fakat bu ürünlerin asılı olduğu askıda daha düşük bir fiyat yazıyordu. Bunun doğru ve dürüstçe olmadığını söylediğimde ise bütün mağazaların böyle yaptığını söyleyerek yaptıkları şeyi meşrulaştırmaya çalıştılar. Haliyle ben de ürünleri bıraktım.

Duygu 50 Okunma

Cevaplar

  • Duygu 18 Temmuz 2013

    Etiket üzerindeki fiyattan satın alma işlemi yapma hakkına sahip olduğumu biliyorum fakat mağaza görevlilerinin yaklaşımı bu şekilde olmadı.

  • Batik Temsilcisi29 Nisan 2013

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle alışverişlerinizde Batik mağazalarını tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Etiket yanlışlıklarında müşterilerimizin gördükleri fiyat üzerinden ürün satışları yapılmaktadır. Mağazamızdaki yanlışlık sebebiyle markamız adına özür dileriz. Ürünü, etiketinde görmüş olduğunuz fiyat üzerinden mağazamızdan satın alablirsiniz. Anlayışınız için teşekkür eder, siz değerli müşterimizi mağazalarımızda görmekten memnuniyet duyacağımızı belirtiriz. Saygılarımızla, Batik Müşteri İlişkileri

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön