11 Mayıs 2013

Batik İade Kabul Edilmedi!

10 gün önce Bandırma AVM nin batik mağazasından aldığım pantolonumu evde denedim ,dikişlerinde problemler vardı.,fermuarından da giyildiğinde metal dişliler görülüyordu.Aynı model ,aynı beden farklı renkteki pantolonum vücuduma gayet güzel otururken bu kusurlu pantolon bol geldi.belli ki üretimde bir hata vardı.

Çünkü ben aynı gün farklı renklerde 3 adet pantolon aldım ama biri kusurlu çıktı.Bugün aldığım mağazaya giderek bu kusurlu pantolonumu değiştirmelerini istedim,mağaza müdiresi bana etiketinin kopmuş olmasından dolayı değişim yapamayacaklarını ürünün incelenmesi için heyete göndereceklerini söyledi batik mağazasının iade almadığını söyledi.Firmanın anlaşması böyleymiş, bu ne demek?

Tc 82 Okunma

Cevaplar

  • Tc 15 Haziran 2013

    Almış olduğum pantolonumu hiç kullanmadım 10 gün içerisinde iade ettim .incelemeleriniz den sonra fabrikadan kusurlu olduğu ve yerine ürün alabileceğim telofonla haber verildi.Niye değişim yapılıyor, ben paramın iadesini talep ediyorum.Hiç kullanmadığım bir ürünün parasını benden alarak şu an itibariyle 40 gündür kullanıyorsunuz, bu nasıl bir yaklaşımdır SİZLERE SORUYORUM?

  • Batik Temsilcisi13 Mayıs 2013

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle alışverişlerinizde Batik mağazalarını tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. 4822 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunda da belirtildiği gibi mağazalar sadece ayıplı ürünlerin iadelerini yapmakla yükümlü bulunmakta, Koşulsuz iade bulunmamaktadır. Firmamızda da kanun esasları çerçevesinde sadece ayıplı ürünlerin iadeleri yapılabilmektedir. Bununla birlikte, ürünlerimzde karşılaşılan sorunlarda ürünler İnceleme Departmanı yetkilileri tarafından detaylı bir şekilde incelenmektedir. Yapılan inceleme sonucunda meydana gelen sorunun üretim kaynaklı veya kullanım kaynaklı olduğu tespit edilmektedir. Bunun sonucunda üretimden kaynaklı bir sorun tespit edildiğinde müşterilerimize değişim/iade konusunda yardımcı olabilmekteyiz. Sizin ürününüzdeki sorunun kaynağını anlayabilmemiz için, ürünü faturaıyla birlikte İnceleme Departmanına gönderilmek üzere mağazamıza bırakmanızı rica ederiz. Anlayışınız için teşekkür eder, siz değerli müşterimizi mağazalarımızda görmekten memnuniyet duyacağımızı belirtiriz. Saygılarımızla, Batik Müşteri İlişkileri

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön