11 Ekim 2013
Yorum Yap
#2058634

Batangemi.com'dan Aldığım Ve 2. Kez Bozulan Ürün İçin 2. Kez Uğraşıyorum!

03 Mayıs 2012 tarihinde Batangemi.com aracılığı ile satın aldığımız Buharlı Temizleyici daha ikinci kullanımımızda bozulmuştu, 1 buçuk ay uğraşmamızdan sonra onarımı yapılarak geri gönderilmişti.


Bu onarımdan sonra, 5. kullanımımız bile olmamıştır ki motorundan yine dumanlar çıkarak bozulmuştur. Telefonla bir görüşme bile yapamadan, sadece internet siteniz üzerinden yazışarak sorunumu iletip, çözüm talep ediyorum.


Ancak siz tedarikçi firmadan bilgi beklediğinizi belirterek tam 15 gündür hiçbir gelişme olmamasına ek olarak memnuniyet açısından 1 kez bile aranmadım. Bizi dikkate almanız için motorun patlaması ve bizim zarar görmemiz mi gerekiyordu? Konu ile ilgili yetkiliden dönüş bekliyorum.

İşil İşil 152 Okunma

Cevaplar

  • Batangemi.com Temsilcisi22 Ekim 2013

    Değerli üyemiz Işıl M.'nin şikayeti ile ilgili; Müşterimiz ile görüşülerek gerekli bilgilendirme kendisine aktarılmış ve söz konusu şikayeti çözüme kavuşturulmuştur. BatanGemi'yi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bizimle ilgili bütün sorularınız için Müşteri Hizmetleri sayfamızdan 7/24 destek alabilirsiniz. Müşteri Hizmetleri: http://www.batangemi.com/hesabim/musterihizmetleri.html Sık Sorulan Sorular: http://www.batangemi.com/yardim.html Telefon: (0850) 532-23-41 Teşekkürler. www.batangemi.com

Ziyaretçi Yorumları