14 Ocak
#13445246

Başkent Doğalgaz'ın Tutarsızlıkları

Yaklaşık 4 aydır Ankara'da yaşamaya başladım. Ankara'da yaşayan diğer vatandaşlar gibi ben de doğalgaz hizmetini Başkent Doğalgaz'dan alamamaktayım. Daha önceki aylarda çok düşük meblağlı faturalarım geciktiği için ki en az 1,5 ay gecikti herhangi bir kesinti yaşamamıştım. Standardının bu olduğunu düşünerek çok da önemsemedim. Ayrıca faturaların gecikmesinin sebebi, hiçbir platform da kredi kartıyla ödemeye izin vermemesinden kaynaklanmaktadır. Özellikle de online ödeme seçeneğinin olmaması.


Ancak geçtiğimiz ay 300 TL civarında fatura geldi. Son ödeme tarihi 23.12.2019 iken 09.01.2020 tarihinde doğalgaz arzım kesilmiştir. Ayrıca dalga geçer gibi doğalgaz kesintisinden sonra doğalgazınız kesilebilir diye telefonla iletişime geçtiniz.
Kış günü bu yapılacak muamele midir? Hemen faturamı ödedim. Evde misafirim olduğu için hemen açılmasını istedim.
3 kere telefonla iletişime geçtim. Talep bıraktım yetkili ile görüştüm. Ama gece 11'e kadar ne gelen ne de giden oldu. Ben de mecburen mühür diye koyduğunuz basit bir kilidi faturayı ödedikten 7 saat sonra umursamadan, vanayı çevirmek zorunda kaldım. Ankara'nın buz gibi gecelerinde misafirim de varken bu şekilde bekleyemezdim. Şimdi faturama yaklaşık 80 TL'lik usulsüz kullanım bedeli yansımış. Bu nasıl bir muameledir? Bu yaptığınızın hiçbir karşılığı yoktur.


Ayrıca sizinle iletişim kurmak neredeyse imkansız. Telefon hizmetleriniz fevkalade kötü. Online platformlarınızdan bahsetmeye bile gerek yok. Bir bilişimci olarak teknoloji çağında bu kadar kötü teknoloji kullanımı görmedim. Benim için fazladan ödeyeceğim 100 TL gibi bir meblağın hiçbir önemi yok, sizin muameleniz ve vatandaşı insan yerine koymuyor olmanız,
açıkçası zoruma gitti. Bu yüzden her platformda hakkımı arayacağım. Tüketici Hakları mahkemesine başvurmak da buna dahil. Bir hizmet veriyorsanız hakkını verin, iş para toplamaya gelince aslan kesilip, iş hizmet vermeye gelince vatandaşı bekletemezsiniz. Bir an evvel hizmetlerinizin iyileştirilmesini bekliyorum. Umarım bu mesajıma da doyurucu bir dönüş yapılır. Sanmıyorum ama!

Abdullah Abdullah 500 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Başkent Doğalgaz Temsilcisi14 Ocak

    Sayın Abonemiz; Talebiniz bizlere ulaşmıştır.Konu ile ilgili inceleme yapılıp tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bilgilerinize sunarız Saygılarımızla. BAŞKENTGAZ

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler