sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Başkent Doğalgaz'ın Abonelik Sorunu

Umit Umit5 ay önce

20/09/2019 tarihinde abonelik müracaatımıza istinaden evimize gelen görevli tesisatta kaçak olduğunu "iddia" ederek elimize bir broşür verip buradan bir firmayı arayın tesisattaki kaçağı yaptırıp yeniden randevu alın dedi. Firmanın birisinden elemanlar geldi kontrol ettiler ve kaçak olmadığına dair form verdiler. Karşılığında 65 TL ücret aldılar ne makbuz ne fatura hiçbir şey vermediler.

Bize de pazartesi gününe yeniden randevu alın dediler. Şimdi benim evin tesisatında kusur, ariza, kaçak yokken beni masrafa soktular yetmezmiş gibi 3 çocukla evde resmen aç susuz kaldık. Pazartesi günü efendilerin keyfi yeterse gelip yeniden kontrol edip onay verirlerse gazimiz açılacak. Bu mağduriyetin sorumlusu kim? Ben neden birilerinin keyfi için para ödeyip rezil oluyorum. Bu paranın tarafıma iadesini istiyorum. Firmanızada daha düzgün iş ahlakı olan insanları istihdam edin!

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Umit 4 ay önce

Sizin anlayışınızda ya sıkıntı var ya da karşınızdaki insanı aptal yerine koyuyorsunuz. 1. Kontrole gelecek eleman beni esir alamaz, herkesin işi gücü var. Geleceği saat belli değil ne yapayım X günü size geleceğim diyen birini 24 saat boyunca hazır kıta bekleyeyim mi? Olması gereken bir saat aralığı verilir ben beklerim 24 saatin hangi vaktinde geleceğini söyleyemeyen aciz bir firmasınız. 2. Benim esas problemim gelen eleman neye istinaden kaçak olduğunu söyleyip onaylamadan gitti, özel bir firmanın elemanı gelip kontrol edip kaçak yok dedi 65 TL yi aldı ve gitti. Sizin eleman gelip kağıda bakıp tamam kaçak yok deyip gazı açtı. Madem kaçak yok neden açmadın, kaçak varsa neden müdahale edilmedi? Ha diyorsanız ki bizim elemanımız kaçak olup olmadığını anlamaktan aciz, o zaman onu çıkarıp özel servisin elemanını alın işe. 65 TL'ye tenezzül eden firma ve personeline çokta söylenecek söz yok!

Değerli Abonemiz; 11526621 tüketim noktasına ait 17/09/2019 tarihinde 100004036829 sözleşme numaralı abonelik işlemleriniz adınıza yapılmıştır. Sonraki aboneliklerde, Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği 38 inci maddesi ‘‘İlk abonelikten sonra aynı adreste yapılacak tüm yeni abonelik işlemlerinde ise; doğal gazın kullanıma açılması iç tesisatın dağıtım şirketi veya kendi adına çalışan sertifikalı şirketlerce kontrol edilmesinden sonra yapılır.’’ hükmü gereğince, doğal gaz kullanım sözleşmesi imzalanmasından sonra tesisat kontrolü yapılmaktadır. Bordro sözleşme esnasında tesisat kontrolünün yapılacağı bilgilendirmesi yapılmış ve tarafınıza kontrol randevu bilgilendirme SMS sisteme kayıtlı cep telefonunuza atılmıştır. 18/09/2019 tarihinde adresinizde yapılması planlanan tesisat kontrolü adreste bulunulmaması sebebiyle olumsuz olarak sonuçlanmış ve doğal gaz arzınız sağlanamamıştır. 20/09/2019 tarihinde adresinizde yapılan tesisat kontrolü DOĞALGAZ SIZDIRMAZLIK TESTI OLUMSUZ ret sebebiyle olumsuz olarak sonuçlanmış ve doğal gaz arzınız sağlanamamıştır. 23/09/2019 tarihinde adresinizde yapılan tesisat kontrolü olumlu olarak sonuçlanmış ve doğal gaz arzınız sağlanmıştır. 4646 sayılı Doğal Gaz Piyasası Kanunu’nun “Yapım ve Hizmet Faaliyetleri” başlıklı 5’inci maddesinin birinci fıkrasında “Doğal gazla ilgili herhangi bir yapım ve hizmet faaliyeti, sertifika sahibi olmayan kişiler tarafından gerçekleştirilemez.“ denilmekte ve İç Tesisat Yönetmeliği Hak ve yükümlülükler başlıklı 6.maddesinde " Müşteri, iç tesisatı veya mevcut iç tesisatta yapılacak tadilatı, bedeli karşılığında sertifika sahibine projelendirir, inşa ettirir. " hükmü gereğince işlemler yürütülmektedir. Bilgilerinize sunarız. Saygılarımla. BAŞKENTGAZ

Sayın Abonemiz; Talebiniz bizlere ulaşmıştır.Konu ile ilgili inceleme yapılıp tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bilgilerinize sunarız Saygılarımızla. BAŞKENTGAZ

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler