17 Ekim
#12803105

Başkent Doğalgaz Zorla Sayaç Değişimi Yapıyor

17.10.2019 tarihi itibarıyla kartlı sayacıma doğalgaz alımı için PTT'ye gittim. PTT tarafından kartlı sayacımın doğalgaz alımına kapatıldığını öğrendim. Sebebi ise faturalı sayaca geçmemi istemeleri. Zorla kış ayı yaklaşırken cebren ve yasaya aykırı şekilde kartımı gaz alımına kapatan firma hukuk kurallarını hiçe sayıyor. Konu ile ilgili olarak Yargıtayın emsal kararı var bununla birlikte; Ankara 5. Tüketici Mahkemesi, 26.06.2018 tarihli kararı ile Başkent Doğal Gazın sayaç zorbalığına “dur” dedi. Mahkeme, verdiği kararda; abonenin isteği dışında sayaç değişiminin Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 6. Maddesine ve Borçlar Kanununa aykırı olduğuna hükmetti. Mahkemenin bu kararı doğrultusunda, başkent Doğal Gaz, mekanik sayaç ile değiştirdiği kartlı sayacı tekrar abonenin evine bağladı. Ayrıca, aboneden güvence bedeli olarak aldığı 406 TL’yi de aboneye verdi.
Tüketicileri mağdur eden, yargı ve yasalara aykırı olarak usulsüz uygulamada bulunan Başkent Doğal Gaz Dağıtım a. ş. Borçlar hukukuna aykırı davranıyorsunuz. Borçlar Hukukuna göre sayacımı kendim seçerim. Kartlı sayaca devam etmek için müşteri hizmetlerini geçen senede aradım ve kartlı devam ettim. Fakat şu an değil müşteri temsilcisine ulaşmak kartlı sayaç lafını duyduklarında bile telefonda ses tonları değişiyor. Konu ile ilgili olarak kartlı sayacımın gaz alımına açılmasını talep ediyorum. Aksi halde örnek mahkeme kararı ve Tüketici Hakem Heyeti kararı ile birlikte dava açacağım ve kartlı sayacımı aktifleştireceğim. Sayaç seçimi tüketiciye aittir.

Türkan Türkan 1.930 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

 • Türkan18 Ekim

  Bununla birlikte orada kopyala yapıştır ilr cevap vererek sürekli aynı şeyleri yazmaktan vazgeçin. Ya hukuk bilen biri cevap versin ya da vermeyin. Çünkü yazılana cevap vermiyor sürekli kopyala yapıştır yaparak aynı çerçevedr yol çiziyorsunuz. Mahkeme kararı elinize ulaştığında zaten gerekeni yapacaksınız. Akfen holding para kazanacak diye usulsüz kartlı sayacımı değiştirmryrceğim. Kartlı kullanmak istiyprum ve hukuki olarak bu hakkımı alacağım. Başarısızsınız.

 • Türkan18 Ekim

  Hala yazılan hukuki kavramlara cevap veremiyor ilgili EPDK maddelerini söylüyorsunuz. Bununla beraber mahkeme kararı elinize ulaştığında o sayacı paşa paşa açacaksınız. Hala 1 yıl önceki bildirimi öne sürüyorsunuz gaz alımına kapatmadan önce belirli bir iş gününde haber vermeniz gerekiyor. İnsanlarla dalga geçmek hoşunuza gidiyor. Kartlı sayacı kartlı ile değiştireceksiniz o zaman. Bana zorla faturalı sayaç veremezsiniz. İlgili bedeli aldığınız gb mahkeme kararı ile geri ödüyorsunuz fakat ısrarla yargı kararına saygı duymayarak EPDK maddesi ile savunuyorsunuz. Benim sayacım çatır çatır çalışıyor. Bizim mağduriyetimizi düşünüyorsanız kış günü cebren ve hile ile sayaç değişimi yapmaktan vazgeçin. Yapıyorsanız zorla bana faturalı dayatamazsınız. Hukuki olarak sayacı ben seçerim siz değil. Pazartesi sizi dava edeceğim hayırlı olsun. Hukuki yazı elinize geçtiğinde tıpkı emsal kararda olduğu gb o kartı gaz alımına açacaksınız. Israrla hem bizi hem kendinizi uğraştırmaktan zevk alıyorsanız ben tüketici olarak hakkımı söke söke istediğiniz şekilde hukukla alırım.

 • Başkent Doğalgaz Temsilcisi18 Ekim

  Sn ……………………. Elektronik cihazların sorunsuz bir şekilde kullanımı bakımından 20 yıllık süre, oldukça uzun bir zaman aralığıdır. Uzun süre kullanılan ön ödemeli elektronik sayaçlar sık sık arıza yapmakta ve memnuniyetsizliğe yol açmaktadır ya da ölçüm hassasiyetini kaybettikleri için hatalı tahakkuklara sebebiyet verebilmektedir. Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliğine göre 10 yıllık kullanım süresi sonunda söz konusu sayaçlara teknik destek sağlanmasında güçlüklerle karşılaşılmaktadır. 14 yılını tamamlamış arızalı ve her halükarda 20 yılını tamamlamış eski ön ödemeli elektronik sayaçların, Doğal Gaz Dağıtım Sektörü Bağlantı ve Hizmet Bedellerine İlişkin Usul ve Esasların "Sayaçların değişimi" başlıklı 11 inci maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan "Dağıtım şirketi tarafından müşteri talebi olmaksızın; teknik arıza sebebiyle kullanılamaz durumda olan sayaçlar için 14 (on dört) yılını doldurmuş olmak, (...) kaydıyla; mekanik sayaç ön ödemeli veya mekanik sayaçla ya da ön ödemeli sayaç mekanik veya ön ödemeli sayaçla değiştirilebilir (...)." hükmüne uygun olarak değişimi sağlanmaktadır. Yeni gerçekleştirilecek aboneliğe ilişkin alınacak güvence bedeli, Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinin 39 uncu maddesinde yer alan "Dağıtım şirketi, alacaklarını garanti altına alabilmek amacıyla, mekanik sayaç kullanan abonelerden abonelik sözleşmesinin imzalanması sırasında bir defaya mahsus olmak üzere güvence bedeli alabilir." hükmü gereği ve 06/12/2018 tarih ve 8229 sayılı Kurul Kararı doğrultusunda tahsil edilmekte olup, doğal gaz aboneliği sona erdirildiği takdirde TÜFE ile güncellenerek abonelerimize iade edilmektedir. Aboneliğine ait adresinize 20.10.2018 tarihinde bildirim bırakılmış ancak şuana kadar şirketimize müracaat etmediğiniz görülmüştür. herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için, Şirketimize başvurarak işlemlerinizi tamamlamanız gerekmektedir. Bilgilerinize sunarız Saygılarımızla. BAŞKENTGAZ

 • Türkan17 Ekim

  Sayın yetkili sadece EPDK maddesini dikkate aldığınızı beyan ediyorsunuz ve yargıyı dikkate almıyorum diyorsunuz. Vermiş olduğunuz madde kapsamında arızalı sayaçları belirtiyor. Sayacım çalışıyor bununla beraber 20 yılı doldurdu diye gerek borçlar kanunu gerek Tüketici Hakları kapsamında sırf para almak için sayacı cebren değişemezsiniz. Hukuk tanımıyoruz diyorsunuz öylemi? Emsal yargı kararları var ve illa mahkemeye başvurup mahkeme kararı ile sayaç değişimini durdurun diyorsunuz o halde pazartesi günü bende sayacı söktürmeden mahkemeye başvuracağım. Emsal kararlar var ve Türkiye Cumhuriyetinde kabadayılıkla iş yapıyorsunuz ve bunu kış ayında mecbur kalınsın zihniyeti ile yapıyorsunuz o parayı size vermeyeceğim mahkemede görüşürüz. Nasıl yukarıdaki kararda gidip paşa paşa taktınız bu seferde takacaksınız. 20.10.2018 tarihinde bıraktığınız işlemle alakalı telefon görüşmesi var ve iptal ettiniz anlıyorum ki kurumsal bir firma değilsiniz. Siz benim gaz alımımı kesmeden önce bana belirli süre öncesinde haber vermek zorundasınız. 1yıl önce bıraktığınız bildirimle işlem yapamazsınız. Kaldı ki işlem yapılmayacak dediniz! Burası hukuk devleti kafanıza göre iş yapamazsınız. Pazartesi günü sizi dava edeceğim.

 • Başkent Doğalgaz Temsilcisi17 Ekim

  Sayın Müşterimiz; 14 yılını tamamlamış arızalı ve her halükarda 20 yılını tamamlamış eski ön ödemeli elektronik sayaçların, Doğal Gaz Dağıtım Sektörü Bağlantı ve Hizmet Bedellerine İlişkin Usul ve Esasların "Sayaçların değişimi" başlıklı 11 inci maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan "Dağıtım şirketi tarafından müşteri talebi olmaksızın; teknik arıza sebebiyle kullanılamaz durumda olan sayaçlar için 14 (on dört) yılını doldurmuş olmak, (...) kaydıyla; mekanik sayaç ön ödemeli veya mekanik sayaçla ya da ön ödemeli sayaç mekanik veya ön ödemeli sayaçla değiştirilebilir (...)." hükmüne uygun olarak değişimi sağlanmaktadır 11831455 tesisat numaralı adreste bağlı bulunan 98245244 seri numaralı sayaç 20 yıllık kullanım ömrünü doldurduğundan değişimi ile alakalı 20/10/2018 tarihinde adrese değişim ile alakalı bildirim bırakılmıştır. Bilgilerinize sunarız Saygılarımızla. BAŞKENTGAZ

 • Başkent Doğalgaz Temsilcisi17 Ekim

  Sayın Abonemiz; Talebiniz bizlere ulaşmıştır.Konu ile ilgili inceleme yapılıp tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bilgilerinize sunarız Saygılarımızla. BAŞKENTGAZ

Ziyaretçi Yorumları