19 Eylül
#12637162

Başkent Doğalgaz Tesisat Kontrol Hatası

Başkent Doğalgaz aboneliği için başvuruda bulunup teminat bedeli olan 543 TL'yi yatırdıktan sonra doğal gazın aktif hale gelebilmesi için teknik servisin 5 iş günü içinde geleceği ve kontroller sağlandıktan sonra gazın açılacağı tarafıma bildirilmiş olup mesaj ile 19/09/2019 tarihi saat 15:00 ile 17:00 saatleri arasında geleceği tarafıma mesaj gelmiştir.


Evimde tadilat olduğu ustaların ve benim olduğum saatte 15:38 de tarafıma mesaj atılmış olup evde olmadığınızdan dolayı tesisat kontrolü yapılamamıştır diye mesaj gelmiştir. Ben ve ustalar o saatte evde olduğumuz ve gelen personelin yalan söylediği aşikar ortadadır.


Böyle bir yanlış ve hatanın neden yapıldığı insanlara neden eziyet çektirildiğini öğrenmek istiyorum. Müşteri hizmetlerini aradığımdan yeniden başvuru oluşturdu ama böyle bir oyuna ve yalan bilgilere ihtiyaç var mıdır. Biz vatandaş olarak suçumuz 545 TL verip abone olmak mıdır. Şikayetime gerekli cevabın verilmesini diliyorum.

Tamer Tamer 901 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Başkent Doğalgaz Temsilcisi24 Eylül

    Değerli Abonemiz; 10178430 tüketim noktasına ait 17/09/20189 tarihinde 100004037718 sözleşme numaralı abonelik işlemleriniz adınıza yapılmıştır. Sonraki aboneliklerde, Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği 38 inci maddesi ‘‘İlk abonelikten sonra aynı adreste yapılacak tüm yeni abonelik işlemlerinde ise; doğal gazın kullanıma açılması iç tesisatın dağıtım şirketi veya kendi adına çalışan sertifikalı şirketlerce kontrol edilmesinden sonra yapılır.’’ hükmü gereğince, doğal gaz kullanım sözleşmesi imzalanmasından sonra tesisat kontrolü yapılmaktadır. 19/09/2019 tarihinde bildirilen zamanda adresinizde yapılması planlanan tesisat kontrolü adreste bulunulmaması sebebiyle olumsuz olarak sonuçlanmış ve doğal gaz arzınız sağlanamamıştır. 21/09/2019 tarihinde bildirilen zamanda adresinizde yapılması planlanan tesisat kontrolü adreste bulunulmaması sebebiyle olumsuz olarak sonuçlanmış ve doğal gaz arzınız sağlanamamıştır. 23/09/2019 tarihinde cihazınız tesisata bağlı olmadığı ve , menfez olmadığı için gaz arzınız sağlanamamıştır. Bordro sözleşme esnasında tesisat kontrolünün yapılacağı bilgilendirmesi yapılmış ve tarafınıza kontrol randevu bilgilendirme SMS sisteme kayıtlı cep telefonunuza atılmıştır. Bilgilerinize sunarız Saygılarımızla. BAŞKENTGAZ

  • Tamer20 Eylül

    Müşteri hizmetlerinizi arayıp bugün için yeniden kontrole gelinceğinin belirtilip sizinde şiakyete cevap veripte ilgilenilmemesi ne kadar ciddi bir kurum olduğunuzun göstergesi. Her şey için teşekkürler hayran kaldım müşteri ilişkilerinize. Kendi hatalarınızın üstesinden gelmede çok başarılısınız.

  • Başkent Doğalgaz Temsilcisi20 Eylül

    Sayın Abonemiz; Talebiniz bizlere ulaşmıştır.Konu ile ilgili inceleme yapılıp tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bilgilerinize sunarız Saygılarımızla. BAŞKENTGAZ

Ziyaretçi Yorumları