Başkent Doğalgaz Tenzilat İlave Ücreti

Reyhan Reyhan08 Ağustos 2020 10:56

Ben 241***406 sayaç numaralı müşteriniz. Kurumlar dürüst olmalı ki halk ta huzurlu ve sakin olsun. Aksi takdirde Teba ile yöneticiler arasında kutuplaşma olur ve o toplumun huzuru kaçar. Biz halk olarak sizden aldığımız gaza vergi ödediğimiz takdirde ve bu işlem gaz karta yüklenirken yapıldığı halde neden sonradan ek manasız vergiler istenilmektedir?  

Belediye bana bir ay önce sattığı gazı neden bugün yeniden zamlandırılıp yüksek miktarda faturalandırıyor? 2019 da vatandaşa bindirilmesi kararlaştırılan tenzilat vergisi eğer gerçek bir ihtiyaç ve hak ise neden 2019'da yürürlüğe girmesi bekleniyor? Bu bizi giderek değersiz görüp ve daha çok değersizleştirerek yanılttığınız kanısını uyandırır halkta. 

Matematiksel olarak bizden alınan bu vergi içinde vergilerin yüzbinler abone sayısıyla çarpılınca her ay bizden, eski parayla trilyonlar alındığını gösteriyor. Bu kadar paralar hangi ihtiyaç ve hizmetlere binaen her ay alınıp ve nerelere harcanıyor? Ve biz zaten halk olarak size, hava ve Güneş hariç, ülke veya şehir çapında hesapsız vergiler öder iken bu yeni katmerli vergiler nedendir?  

Lütfen bizi bu gereksiz vergi adı altındaki ücretlendirmelerden arındırıp; istikrarlı, dürüst ve halka hizmet eden bir yönetim ve idare için gereğini yapınız.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Başkent Doğalgaz Logo Başkent Doğalgaz 11 Ağustos 2020 14:31

Değerli Abonemiz, Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinin “Sayaç” başlıklı 40 ıncı maddesinin son fıkrasına 29 Temmuz 2018 tarihinde 30493 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Sistemde kullanılmakta olan mevcut ön ödemeli sayaçlara Türk Lirası yükleme/Türk Lirası düzeltme/Türk Lirası satış yöntemleri uygulanabilir.(…).” Hükmü eklenmiş ve yayım tarihi itibari ile yürürlüğe girmiştir. 13/09/2018 tarih 8057-4 sayılı Kurul Kararı ile Şirketimiz tarafından sistemde kullanılmakta olan mevcut ön ödemeli sayaçlara uygulanacak Türk Lirası Düzeltme işlemlerine yönelik uygulama yöntemi onaylanmıştır. Buna göre; 29 Temmuz 2018 tarihinden sonra satın alınan doğal gazın tüketilen kısmına tüketim dönemindeki birim fiyat, ısıl değer ve düzeltme katsayılarında meydana gelen değişiklikler yansıtılacaktır. Şirketimiz bu hüküm doğrultusunda ön ödemeli sayaçların aylık okumalarının sonunda tespit edilen tüketim miktarları için tüketim döneminde oluşan birim fiyat, ısıl değer ve düzeltme katsayıları, mekanik sayaç abonelerinde olduğu gibi, Doğal Gazın Faturalandırmaya Esas Satış Miktarının Tespiti ve Faturalandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar hükümleri uyarınca tespit edilen tüketim değerleri ile doğal gaz alım miktarlarını eşleştirmektedir. Eşleştirme sonucunda fiili tüketim esas alınarak ortaya çıkan birim fiyat farkları ile ısıl değer ve düzeltme katsayıları abonenin leh ve aleyhine düzeltme işlemine tabi tutulmaktadır. Düzeltme işlemi sonucunda ortaya çıkan ilaveler ilk gaz alım işleminde tahsil edilmekte, tenzil çıkması durumunda ise yine ilk gaz alım işlemi esnasında satın alınmak istenen bedele eklenmek suretiyle doğal gaz olarak yüklenmektedir. Başvurunuza konu, abonelikte de ön ödemeli doğal gaz satışı yapıldığından anılan mevzuat çerçevesinde ilgili düzeltmeler yapılmış ve ortaya çıkan fark aboneliğinize tahakkuk ettirilmiştir. Bilgilerinize sunarız Saygılarımızla BAŞKENTGAZ

Başkent Doğalgaz Logo Başkent Doğalgaz 10 Ağustos 2020 10:45

Sayın Abonemiz; Talebiniz bizlere ulaşmıştır.Konu ile ilgili inceleme yapılıp tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bilgilerinize sunarız Saygılarımızla. BAŞKENTGAZ

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler