16 Ağustos 2014

Başkent Doğalgaz On Binlerce İnsanı Yeniden Proje Masrafı Ödemeye Mecbur Bırakıyor

Başkentgaz geçen aya kadar dört yıla kadar bina iç tesisat projelerinde abonelik yaparken, bu süreyi bir yıla indirmekle, on binlerce insanı yeniden proje masrafı ödemeye mecbur bırakmıştır. Bu konuda Başkentgaz’ın Ankara’lılara bir duyurusu/uyarısı olmamıştır.


TOKİ’den, 22.10.2012 tarihinde teslim aldığım, Ankara Etimesgut Aşağıyurtçu mh, Y-85/1 no’lu dairem için, doğalgaz ferdi mesken abonesi olamıyorum. Doğalgaz projesinin bir yıllık
sigorta süresinin dolmasından dolayı, yeni proje yaptırmamız istenmektedir. Binamıza ait, kabul edilmeyen, doğalgaz proje numarası 2010-IG-03824’tür.

Yakup 2.761 Okunma

Cevaplar

  • Başkent Doğalgaz Temsilcisi18 Ağustos 2014

    Başvurunuz üzerine yapılan incelemede, belirttiğiniz adresteki binanın kolon iç tesisatının ilk gaz açılış tarihinin 24/11/2012 olduğu ve belirtilen bağımsız birime ait ilk abonelik sözleşmesi yapılmadığı tespit edilmiştir. Adrese ait ilk gaz açma işlemi, İç Tesisat Yapım-Bakım-Onarım Belgesi’ne sahip bir sertifikalı firma aracılığıyla verilecek başvuru dosyasının Şirketimize verilmesinin ardından başlatılacaktır. Konuyla ilgili uyulması gereken mevzuat, ”EPDK Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği’nin “İç Tesisat Onayı ve İşletmeye Alınması” başlıklı 37. Maddesinde belirtilmiştir. Bu maddeye göre iç tesisatın projelendirilmesi ve yapımının, sertifika sahiplerince gerçekleştirilmesi, sertifikalı firma ile başvuru sahipleri arasında bir sözleşme imzalanması gerekmektedir. Ayrıca iç tesisat ve/veya dönüşüm projesinin Şirketimizce onaylanmasından sonra, iç tesisatı yapacak olan firmanın, sözleşme kapsamındaki tüm yükümlülüklerini sigortalatması zorunludur. Bununla ilgili belgeleri Şirketimize teslim etmeden iç tesisatın yapımına başlanmaz. Sigortanın, iç tesisatın devreye alınması işleminden başlamak üzere 1 yıl boyunca yapılan iç tesisatla ilgili çıkabilecek tüm sorunları da kapsaması zorunludur. Şirketimiz, dosya için başvuru tarihinden itibaren en geç 10 gün içinde teknik personelimize kontrol ve test ettirecek. Tesisatın uygun bulunmaması halinde, başvuru sahibi tarafından hata ve eksiklikler giderildikten sonra, kontrol ve test işlemleri yeniden yapılacaktır. İç tesisatın işletmeye alınmasıyla ilgili işlemler için dağıtım şirketlerinin alacağı bedellerin hesaplanmasına ilişkin usul ve esaslar, EPDK tarafından belirlenir.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön