Toplam çözüm sayısı
..
Başkent Doğalgaz ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

Başkent Doğalgaz Feryat Ediyorum Duyun Yeter Artık,Kartımı Kullanıma Açın!

916görüntüleme
Bey
Bey 12 Ocak 23:24

21.01.2013 yılında 10 yılını doldurmuş 21398509 numaralı eski sayaç 98192643 numaralı yeni sayaç ile değiştirdiğime dahil resmi imzalı evrak elimde olduğu o tarihten bugüne aradan 8 yıl geçip sayaç hala çalıştığı halde belirttiğiniz 14 ile 20 yıl arasını doldurmadığım halde, zorlan faturaya geçirmek için ısrar dayatma, baskı ile hukuksuz bir şekilde para yüklediğim doğalgaz kartım doluma kapatılıp, mağdur edildim. Defalarca müşteri hizmetlerinizi arayıp, yapılanın yanlış olduğunu söyleyip, kanunlara yasalara aykırı hareket defaatle belirttiğim halde, maalesef hala kartım geçersiz kullanıma açılmamıştır.

Eğer yapılan bu yanlış düzeltilip kartım gaz alımına açılmaz ise, tüm hukuki yollarımın açık olduğunu belirtip, bu in peşini bırakmayacağımı, yapılan bu zulmün zalimliğin takipçisi olacağımı CİMER ®'e de yazacağımı belirtip, uyarıda bulunmak istiyorum. Aylardır yaşattığınız mağduriyetimin göz önünde bulundurularak gereğinin yapılmasını bilgilerinize arz ederim.

Başkent Doğalgaz Logo
Başkent Doğalgaz13 Ocak 14:00

Sayın Abonemiz; Talebiniz bizlere ulaşmıştır.Konu ile ilgili inceleme yapılıp tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bilgilerinize sunarız Saygılarımızla. BAŞKENTGAZ

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler