Başkent Doğalgaz Felaketi

Mesut Mesut4 ay önce

17.09.2019 tarihinde yeni taşındığım evin kartlı sayacının süresi dolduğu için faturasayaç aboneliği açtırdım 540 TL tutarında parayı peşin olarak tahsil ettiniz yeni sayacın 2-3 gün içinde takılacağını söylediniz. Şu an mevcut sayacımın arızalı olduğunu ve gaz kullanamadığımı kişisel ihtiyaçlarımı karşılayamadığımı belirttim arıza oluşturacaklarını söylediler.

20.09.2019 tarihinde arıza oluşturuldu. Ekipler gelmiş sayaç değişecek diyerek umursamadan gitmişler. Gün boyu evdeydim kapıdaki kağıt olmasa gelen gidenden haberimiz yok bu eve 14.09.2019 tarihinde taşındım yani 1 haftadır hiçbir şekilde gaz kullanamıyorum bu kadar umursamaz bu kadar kötü bir kurum görmedim.

Madem sayaç geç takılacak gaz kullanamadığımı belirttiğim halde benim mağduriyetimi ya yeni sayacı takarak ya da yeni sayaç gelene kadar mevcut sayacı aktif ederek gidermeniz gerekirdi yazık diyecek söz bulamıyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Değerli Müşterimiz, 100004038118 numaralı sözleşme neticesinde aboneliğinizde takılı olan elektronik sayaç, 08585148 seri numaralı mekanik sayaç ile değiştirilmiştir. Bilgilerinize sunarız Saygılarımızla. BAŞKENTGAZ

Sayın Abonemiz; Talebiniz bizlere ulaşmıştır.Konu ile ilgili inceleme yapılıp tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bilgilerinize sunarız Saygılarımızla. BAŞKENTGAZ

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler